Георги Харизанов с анализ за изборите пред ПИК: Обединението между БСП и "Демократична България" не е новост. Само ДПС са в опозиционна кондиция срещу ГЕРБ
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Предизборната кампания набира скорост и заедно с нея се завихря компроматна война. Поредният пример е атаката на БСП и ДеБъ срещу международен инвеститор на летище "София", който обаче се закани да съди политици за уронване на престижа с неверни внушения.
Изборите ще се проведат и в уникална среда заради пандемията, заради което и кампанията е необичайна, а и анализатори се надпреварват да дават прогнози за очакваната ниска избирателна активност.
Потърсихме за коментар политическия анализатор Георги Харизанов.
Интервю на Албена БОРИСОВА
- Избори по време на пандемия ни предстоят. Какво очаквате, ще излязат ли хората да гласуват, г-н Харизанов?
- Последните сигнали със спирането на ваксинацията и увеличаването на броя на заразените ме кара да мисля, че тръгваме към рекордно ниски числа на избирателната активност. А това означава, че ще спечелят партиите с твърди ядра и с големи структури. Новите играчи, които разчитат на популярност главно от интернет, ще претърпят щети.
- За първи път в България левицата и десницата се обединяват, но не е ли това безпринципно и какъв сигнал е за избирателите?
- Това обединение се случи още на местните избори в София. Това е тактика, която се прилага от малките партии.
- БСП в никакъв случай не е малка партия...
- БСП не е малка партия, но не може да се оправи с Борисов.
В момента Демократична България имат да си връщат гласовете, които подариха на Мая Манолова. БСП - също. Загубването на политическа физиономия обърка хората.
В такъв план разбирам порива им да се обединят.
- Ще има ли единен фронт срещу ГЕРБ след изборите, преди изборите явно не се получи?
- Не, не го виждам. Опозицията се намира в различна ситуация. Единствените, които ще са в кондиция, са ДПС. Всички други - разпарчетосаната БСП, Демократична България, партията на Слави Трифонов пък нямат структури, са в лоша позиция.
Всички внимателно и не явно се надяват да се състави правителство и да няма избори. Никой няма интерес от предсрочен вот.
- Фигурата на Румен Радев остава изключително ключова в целия процес и преди и след изборите. Прибърза ли той да обяви намерението си да се кандидатира за втори мандат?
- По-скоро да. Може би очакваше около него да се формира анти ГЕРБ фронт. Но не стана. БСП също отказа да обяви дали ще го подкрепи. Но пък от друга страна е хубаво да се знаят намеренията на политиците.
- Някои анализатори твърдят, че със заявката си Радев цели да мотивира БСП?!
- Нещо не му се получи мотивирането. Ще видим какво ще стане.
- Защо БСП се чуди каква позиция да приеме за Радев?
- Не знам, не мога да си ги обясня. Не бързат. Но защо, не е ясно.
- Възможно ли е Радев да припознае някоя по-малка партия на президентските избори? Някоя, която участваше в организацията на летните протести, например?
- Нищо чудно да признае партия от протестите. Най-вероятно Мая Манолова и Отровното трио. Те имат симпатии към него, той - към тях. Очаквам Отровното трио или дуо, както и да е вече, да го подкрепи.