ГЕРБ срина амбициите на ПП-ДБ! ТОВА са вариантите за правителство
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
ГЕРБ спечели предсрочните парламентарни избори. Преднината на партията на Борисов пред ПП-ДБ е 2%, но е напълно достатъчна, за да може президентът Румен Радев да връчи първия мандат на тях.
Загубата на Кирил Петков, Христо Иванов и компания е огромен удар по амбициите им. Припомняме, че преди предизборната кампания коалицията имаше амбиции да вкара 130 депутати в следващия парламент. По време на кампанията вече се говореше за победа с голяма разлика, а в самия й край - за победа с 5%.
Оказва се обаче че ПП-ДБ са си правили сметки без кръчмар (в случая българският народ). Не само че не успяха да бият с разлика, но дори загубиха изборите, с което умира и идеята им за кабинет на малцинството.
Пак припомняме, че лидерите на коалицията даваха заявки като първа сила да предложат кабинет на малцинството с пет приоритета, които да бъдат подкрепени от другите партии, включително и от ГЕРБ. Дори Кирил Петков обясняваше, че в ГЕРБ, когато видят приоритетите им, няма как да не ги подкрепят.
Когато обаче си втора сила, е абсурдно да напираш за кабинет на малцинството. Още повече че ГЕРБ, като първа сила, ще предложи същите тези приоритети, за които говорят ПП-ДБ. И ще им предложат участие в правителство. Затова сега най-големият въпрос е как Кирил Петков, Асен Василев, Христо Иванов и Атанас Атанасов ще откажат на Борисов да участват в такъв кабинет?
Какви обаче са всички варианти към днешна дата за съставяне на редовно правителство?
Пред ГЕРБ има три хипотези:
1. Правителство с ПП-ДБ - на този етап изглежда почти нулева тази възможност. Причината е в говоренето на коалицията и особено на нейните лидери, които нито за секунда не са дали заявка, че могат да подкрепят кабинет на ГЕРБ. Това се дължи най-вече на настроенията на електората им. Основното, което ги събира, е омразата към ГЕРБ и персонално към Борисов. И евентуална подкрепа би означавала разцепление и разпад на коалицията и вече и на "Продължаваме промяната".
2. Правителство със системните партии ДПС и БСП - тук топката е изцяло в Корнелия Нинова. Тя ще има последната дума. Този вариант също на е трудно постижим заради външнополитическите разминавания между ГЕРБ и БСП.
3. Правителство с ДПС, ИТН - такава коалиция ще събере около 120 депутати, което ще означава, че за да е стабилна, ще са й необходими още няколко гласа от другите партии. Тук роля може да изиграе напрежението в ПП-ДБ и склонността на част от бъдещите депутати в коалицията да подкрепят кабинет на ГЕРБ. Все пак амбициите на Кирил Петков и Христо Иванов да се задържат в този формат поне до местните избори, може би ще надделеят и трудно кабинет на ГЕРБ с ДПС и ИТН би могъл да получи външна подкрепа.
Пред ПП-ДБ има един-единствен вариант:
Това е хипотезата, в която коалицията не подкрепя кабинет на ГЕРБ, но после търси от Борисов подкрепа за свое правителство. Тази идея изглежда обречена, защото това би била самоубийствен акт на лидера на ГЕРБ. Още повече че приоритетите на двете формации ще се доближават изключително много и няма как да гласуваш "за" чуждите приоритети, след като втората по големина партия не е подкрепила твоите.
В заключение: Най-безболезнен за електоратите и най-стабилен на този етап изглежда кабинет между системните партии. Разминаванията на ГЕРБ и БСП за войната в Украйна и еврозоната обаче, като че ли обричат този вариант.
При другите хипотези ПП-ДБ, от една страна, и ГЕРБ - от друга, рискуват да се самоунищожат, подкрепяйки правителство на другия.
Затова и все повече нарастват прогнозите на експертите, че след няколко месеца ще се явим на нови избори, най-вероятно 2 в 1 - местни и поредни предсрочни парламентарни.