BG EN

Гледаме с бинокъл новата комета през декември

Животът днес

Гледаме с бинокъл новата комета през декември

6080
на 20.08.2021
Гледаме с бинокъл новата комета през декември
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Новата комета Леонард, която бе открита през януари т.г., ще може да се види в първата десетдневка на декември рано сутрин. Това обяви физикът в Института по астрономия при НАО-Рожен, БАН, Пенчо Маркишки. Той е направил и карта, в която означенията са във формат месец-дата. 

препоръчано

Прогноза

„Прогнозната й яркост е около 4 mag, но ще я видим. Картата е за 1 час и 10 мин. преди изгрев-слънце за района на София. Тъй че... гответе се“, заяви Маркишки. На въпрос на любители дали ще може да се види без специална техника като миналогодишната, физикът отвърна: „Ако се сбъднат прогнозите за яркост от 4 mag - да, но това не може да се предвиди сигурно. Но пък ще се вижда с бинокъл“. Негов колега уточни, че при кометите винаги трябва да се има едно наум, защото точно когато стават видими и току-вземат, че се разпаднат. „Да, а най-добре са видими тези, които изхвърлят голямо количество прах и формират голяма прахова опашка. Няма обаче как да се предвиди коя комета колко прах ще изхвърли“, обясни още Маркишки.

Точка

Кометата C / 2021 А1 (Леонард) е открита от астронома Грегъри Леонард на 3 януари 2021 г. в обсерваторията Mount Lemmon, разположена североизточно от град Тусон (Аризона, САЩ). Когато Леонард за първи път видял кометата, тя е била изключително слаб, малък небесен обект, движещ се на около 5 астрономически единици от Слънцето (астрономическата единица е равна на средното разстояние на Земята от Слънцето – 149,565 милиона км).

През март тя е минала между орбитите на Юпитер и Марс, а своят апогей перихелий, тоест най-близката точка на орбитата си до Слънцето, ще е на 3 януари 2022 г. Затова с всеки изминал ден небесният пътешественик става все по-светъл. Орбитата на кометата предполага, че тя ще премине относително близо до Венера на 18 декември 2021 г.

Орбита

Интересното е, че кометата Леонард има хиперболична орбита. Това означава, че щом мине покрай Слънцето, тя ще бъде изхвърлена от Слънчевата система и никога повече няма да може да бъде наблюдавана, така че възможността в края на годината ще е наистина уникална. Орбитата на кометата показва, че C / 2021 A1 не е „нова“ за нашата система комета, идваща директно от Облака на Оорт, който представлява ледена обвивка около Слънчевата система и където по всяка вероятност се появяват кометите, преди да прелетят около Слънцето. Кометата Леонард има затворена орбита и вероятно е посещавала околностите на Слънцето поне веднъж в миналото преди около 70 000 години.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за последния понеделник на ноември: Ракът да не бърза със смяната на работното място, Лъвът да не е алчен САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за последния понеделник на ноември: Ракът да не бърза със смяната на работното място, Лъвът да не е алчен
ПИК TV x
ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! ГЕРБ отговори на ППДБ - лидерската среща се отлага... засега. Борисов: След седмица можем да имаме редовно правителство, ако се подпишем аз да бъда премиер, ген. Атанасов - председател на НС (ВИДЕО) ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! ГЕРБ отговори на ППДБ - лидерската среща се отлага... засега. Борисов: След седмица можем да имаме редовно правителство, ако се подпишем аз да бъда премиер, ген. Атанасов - председател на НС (ВИДЕО)
ново
Днес: 58
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК