BG EN

Глобална тенденция на спад в консумацията на вино

ГОРЕЩО
СВЕТЪТ ДНЕС

Глобална тенденция на спад в консумацията на вино

7048
на 17.04.2025
Глобална тенденция на спад в консумацията на вино
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Световното потребление на вино продължава да намалява и през 2024 г. продажбите в глобален мащаб са спаднали с 3,3% в сравнение с 2023 г. Това са изводите в годишния доклад на Международната организация за лозата и виното (OIV). Така консумацията на вино през миналата година достига най-ниските нива от 1961 г. насам. Най-общо причините за това са променящите се потребителски навици, повишаващите се цени и по-малките реколти, които намаляват производството.

препоръчано

Единствените страни в Европейския съюз, където консумацията на вино отбелязва ръст са Испания и Португалия. Още преди новите американски мита да са оказали влияние, потребителите плащат средно с 30% повече за вино, отколкото през периода 2019-2020 г. Потреблението е белязано от трайна тенденция на спад от 2018 г. насам. Общо за Европейския съюз площите с лозови масиви намаляват с 0,8% през 2004 г. Единствените страни, където се наблюдава увеличение, макар и много скромно, са Италия, Румъния и Гърция.

В България, лозовите масиви намаляват със 7,3%. По отношение на производството на вино, ЕС отбелязва спад от 3,5% - до 138.3 милиона хектолитра. Това е най-ниският обем на производство, регистриран от началото на века. Данните за 2024 г. подчертават значителното въздействие на климатичното изменение върху лозарските райони в ЕС, като лозовите масиви са изправени пред широк спектър от климатични смущения. Докато някои райони бяха засегнати от тежки засушавания, други преживяха безпрецедентни проливни дъждове и опустошителни бури.

свързани новини

Италия, най-големият производител на вино в света, е една от малкото страни, където е регистриран стабилен ръст през 2024 г. – 15% увеличение спрямо исторически ниското ниво на производство от 2023. Въпреки това обемът през 2024 г. все още е с 6% под петгодишната средна стойност.

Франция, която е на второ място в световната класация, произвежда през 2024 г. обем от 36,1 млн. тона, което представлява значителен спад от 23,5 % спрямо 2023 г., със 17,9 % под средната петгодишна стойност. Това е най-ниският обем на производство от 1957 г. насам. Спадът на френското винопроизводство за 2024 г. отново се дължи на неблагоприятните климатични условия в цялата страна.

Испания запазва позицията си на третия по големина производител на вино в световен мащаб, с производствен обем през 2024 г. от 31 милиона хектолитра. Това представлява увеличение от +9,3% в сравнение с 2023 г., въпреки че остава с 11,1 % под петгодишната средна стойност.

Южното полукълбо регистрира исторически ниски обеми на производство за втора поредна година. Причините за това са екстремните климатични явления в основните страни винопроизводители. Произведеното количество вино през 2024 г. спада с 3,6% спрямо 2023 г. и с 13,8% спрямо петгодишната средна стойност.

През 2023 г. България се нарежда на 23-о място сред износителите на вино в света, на 25-о сред. Страната ни е 41-а по консумация с 10,1 литра на глава от населението.

Сподели:
Бомба x
ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: На Водолеите изобщо не им се работи, Раците да внимават с домашните ремонти ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: На Водолеите изобщо не им се работи, Раците да внимават с домашните ремонти
ПИК TV x
Петър Кичашки пред ПИК TV: Вот на недоверие от ПП-ДБ след положителен доклад на ЕК, ще е като на свинче звънче Петър Кичашки пред ПИК TV: Вот на недоверие от ПП-ДБ след положителен доклад на ЕК, ще е като на свинче звънче
ново
Днес: 4
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК