Говорителят на ЦИК доц. Димитров: Изборите ще бъдат честни и едва ли някой би трябвало да се съмнява в това
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Мисля, че изборите ще бъдат честни и едва ли някой би трябвало да се съмнява. Има обаче и участници, които са готови да оспорят резултатите, които ще се получат и това е голям проблем. Това коментира пред БТВ доц. Димитър Димитров, говорител на Централната избирателна комисия (ЦИК). Той коментира доколко е готова изборната администрация за вота.
„Около половината от назначените членове на секционни комисии са получили по две дози ваксини срещу коронавируса – разясни доц. Димитров. - Не водим точна статистика, но по различни данни имаме тази информация”.
Доц. Димитров разясни как трябва да изглежда бюлетината ни, за да е валидна, след като сме гласували.
„За да е валидна бюлетината, признаците са двата печата и откъсване на кочана от нея – каза доц. Димитров. - Единият печат се поставя преди гласуване, а другият - след това. Действителността на бюлетината се определят от това и дали има означен „Хикс” или „Ве” пред номера на партията. Санитарните мерки, карантинните, са тези, които правят невъзможността за подаване на глас, като всеки на собствена отговорност си решава дали да гласува. Никой не може да бъде ограничен в правото си да гласува. Ясно е, че не може да се направи пълен списък за подвижните урни, тъй като РЗИ-тата не са сред институциите, които установяват адреси по време на избори. Това могат да го направят само изборните администрации. Здравните власти имат някакво време за да обработят базите си данни. За момента не може да се каже броят на подвижните урни, като това ще го обявим в деня на изборите сутринта. Вероятно, някои от партиите ще използват подвижните урни като аргумент за оспорване. Това обаче е сложен процес и трябва да се оспорва пред Конституционния съд.
Колкото до машинното гласуване, то не е сложно за избирателите. Хората пазаруват в супермаркети и са наясно как се действа. Може да си носят ръкавици и да натискат по екрана с тях. Има и специален дезинфектант, който е осигурен и машините спорадично ще бъдат дезинфекцирани.
Правим всичко възможно да няма много сгрешени протоколи. Всеки може да отвори и разгледа как изглеждат нещата, да въведе числата си и да провери какво е изпълнено и какво не в протокола. Районните избирателни комисии трябва да са направили не само онлайн обучение, но и присъствено такова. Надявам се, всички да са обучени в реално време от контролните комисии.
Има два срока около резултатите. 48 часа, в който трябва да се определи разпределението на мандатите и след това седемдневен срок за персонализиране на мандатите. Знаете, че има кандидати в няколко листи. Възможно е да възникне проблем със сроковете, но съм оптимист, че поне първия срок - 48 часа, ще бъде спазен за да се види коя от партиите има право да получи мандати и колко са те”.