ГОВОРЯТ ЕКСПЕРТИТЕ: Разликата между преговори с „Газпром” и сделка с „Газпром” е огромна
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
От преди около една година, износът на газ от Русия се извършваше по много манипулативен начин, като се поддържаха абсолютно минималните равнища, които бяха договорени. Не се правеше нищо, което един нормален търговски партньор прави, за да облекчи цените на газа в Европа. Тези цени се вдигнаха в резултат на следковидното възстановяване, разрушените вериги на доставка и внезапното рязко вдигане на икономиките. Това коментира Юлиян Попов, експерт и анализатор, пред Нова нюз.
Според Борис Петров, икономист и финансов анализатор, емоционалната гледна точка не винаги е най-правилната и конкретната. „Това е голям проблем. Разликата между преговори с „Газпром” и сделка с „Газпром” е огромна. Ние можем да водим преговори докато решим, обаче дали ще стигнем до сделка- това е съвсем друг въпрос. Тоест, самите преговори с „Газпром” не са проблем, въпросът е каква сделка ще постигнем”, каза експертът.
Цените на природния газ в Европа скочиха с 26%
Юлиян Попов смята, че един от проблемите е много близката връзка между държавните компании и политиката. „Държавните компании трябва да са компании, те не трябва да се управляват от министър или министерство, а като компании, които се притежават от държавата. Това е непозната концепция у нас. Когато говорим за газа, ние трябва да държим отворени всички опции и с всички възможни надеждни доставчици. „Газпром” не е надежден доставчик. Много са важни отношенията с Турция. Тя има огромен капацитет за внос на втечнен газ и на тръбен газ, и не си нарушава отношенията с Русия. Вносът на газ през Турция не е много прост, защото нямаме междусистемна свързаност, но е възможен”, посочи Попов.
Борис Петров обясни, че мораториумът за проучване на шистов газ у нас е и за конвенционален газ , за всякакъв газ, а ние имаме и конвенционални находища. „Трябва да се проучи много добре отново, защото по-хубаво от собствения добив няма”, каза експертът.