Голяма новина от Брюксел! Франс Тимерманс потвърди прогнозите на ПИК – започва газово-водородната енергийна революция в Европа
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Истинска бомба хвърли Франц Тимерманс по време на пресконференция за предложения план на ЕС за възстановяване от кризата следствие на COVID-19. Според вицепрезидента на Европейската комисия и лидер на групата по Зелената сделка, „използването на природен газ вероятно ще е необходимо за преминаването от въглища към устойчива енергия“.
Според Европейската комисия, инфраструктурата за природен газ трябва да се използва за плавен преход към изцяло въглеродо-неутрални източници на енергия и в следващите 30 години да бъде комбинирана с разработващите се водородни технологии.
Според Тимерманс е важно да „разгледаме съществуващата инфраструктура за природен газ и втечнен природен газ, за да видим до каква степен е използваема за водород или може да бъде адаптирана към използването на водород“.
От началото на кризата Агенция ПИК изложи редица икономически мерки, сред които и устойчиво настоявахме българското правителство да започне работа по адаптирането на местните въглищни електроцентрали и газова инфраструктура към новите водородни технологии. Предположихме, че подкрепа за подобна стратегия ще дойде не само от естествения партньор по всички иновативни газови решения – САЩ, но и от Европейската комисия.
Днес това вече е факт.
Напомняме, че дори при максимални усилия на българското правителство, трите въглищни централи в Маришкия басейн могат да работят не повече от още 15 години. При развиване на адекватна енергийно-инвестиционна стратегия, този период може да се използва за трансформирането им в газово-водородни електроцентрали и по този начин да се постигнат три важни цели:
1. Да се запазят работните места в Маришкия басейн без рискови радикални преквалификации.
2. Да се осигури енергийната сигурност на България за поне 50 години напред.
3. Да се позиционираме на геополитическата карта като нов център на газово-водороден индустриален клъстър по подобие на развиващия се северен такъв – Франция-Германия-Белгия-Нидерландия
4. Да извлечем реална полза от дипломатическите усилия на Борисов през последните години – трансфер на американски, европейски и дори китайски технологии ще са знакови за икономическата тежест на България. Две от съществуващите централи са американски, а за трансформация на държавната може да погледнем към водещи европейски и азиатски технологични компании.
5. Ще привлечем инвестиции в размер на най-малко 4% от БВП през следващите 10 години само в трансформацията на централите. При наличие на сигурна и зелена енергия, около тях ще се оформят перфектни локации за индустриални (аутомотив) и дигитални (дейта центрове) инвестиции.
Извън Маришкия басейн, редица други топло и електроцентрали също ще трябва да интегрират газово-водородни технологии – топлофикациите във Варна и Пловдив на световните лидери EVN и Veolia със сигурност ще са готови за нови инвестиции. Топлофикация София би била също подходяща платформа за привличане на чуждестранни инвестиции при подходяща договорна рамка (дружеството е в отчайващо финансово състояние).
Не на последно място, мащабни инвестиции в газово-водородни технологии ще осигурят значима местна и впоследствие и регионална консумация на природен газ, която да помогне реализирането на газов хъб Балкан и Балкански поток на практика. Това е всъщност ключов ход за бъдещето на хъба, тъй като неговото изграждане е изцяло по силите на държавата, но дали там някой ще дойде да търгува газ? Особено при липса на значимо местно потребление? Без агресивно привличане на инвестиции в нови газови и водородни технологии има реален риск газов хъб Балкан да се превърне в поредния печален паметник на добрите държавни намерения, превърнали се в недовършени и недомислени държавни инвестиции.