ГОЛЯМ БЪЛГАРСКИ ПРАЗНИК: Почитаме светите братя Кирил и Методий, черпят и тези седем хубави имена
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
1. Свети равноапостоли и славянобългарски просветители Кирил и Методий - днес българския народ възторжено чества нашите първоучители и просветители - светите равноапостоли Кирил и Методий
Най-ранният запазен спомен за този празник е от XII век. Тази дата се чества и през следващите векове като църковна прослава, а през годините на българското Възраждане се превръща и в гражданско тържество, изразяващо духовните въжделения на българите за църковна и политическа независимост, просвещение и национално въздигане.
През 862/863 г. свети Константин-Кирил Философ създава най-старата българска азбука - глаголицата. Тя е оригинално творческо дело и предава удивително точно звуковите особености на българската реч и е пригодена към фонетичните особености на старобългарския език.
С глаголицата се слага началото на голямото просветителско и книжовно дело на двамата братя. Те превеждат от гръцки на старобългарски език най-необходимите богослужебни книги и така полагат основите на старобългарския литературен език.
В края на lX век, двамата братя са канонизирани от църквата за светци. Още в най-ранното средновековие 11 май е определен за ден в памет на славянските първоучители. Най-ранният запазен спомен за този празник е от XII век.
Обявени са за съпокровители на Европа от папа Йоан Павел II, заедно със св. Бенедикт Нурсийски.
ИМЕН ДЕН ДНЕС ПРАЗНУВАТ: Кирил, Кирилка, Кирчо, Кирка, Киро, Методи, Методий
2. Св. свещеномъченик Мокий Амфиполски († 295г.)