ГОРЕЩА ТЕМА: Бивш главен секретар на МВР с експертен коментар за парите от Венецуела - как милионите на Мадуро се озоваха в България
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Предлагам да поискат и оставката на Путин, че си е изкълчил пръста. Нормално е опозицията да се опитват да винят управляващите и управляващите да се защитават. Не мисля, че службите са допуснали някакви сериозни грешки. Така коментира по Нова телевизия аферата с милионите от Венецуела, които се озоваха в българска банка, бившият главен секретар на МВР Калин Георгиев.
"Аз съм цивилен, вие също и предполагам не разполагате с класифицирана информация. Венецуела не е от тези 36 страни, които са в санкционния списък на ЕС. Факт е, че в доверителна сметка постъпват едни пари - за една банка много, за друга малко, но вътрешния механизъм на банката е трябвало да сигнализира ДАНС. Банката не е разследващ и компетентен орган", посочи той какво е трябвало да се направи при постъпването на парите в сметката на "Инвестбанк".
Той уточни, че банките работят с пари, а дали има пране на големи парични средства, трябва да се докаже преди това.
"Главният прокурор каза, че се работи в синхрон между ДАНС, където се намира финансовото разузнаване и БНБ. Не съм сигурен, че ние сме разбрали от чуждите посланици. Сигурен съм, че преди те да се задействат, е имало международен обмен на равнище специални служби и този демарж на един или друг посланик е начин, който се използва от специалните служби. Това на оперативен език се нарича легализиране на информацията", защити Георгиев българските служби от нападките на опозицията.
"Следите винаги остават. Давам пример за убийство, естествено не от характер тип шпионско, на митничаря Дребчев в Пловдив, което беше разкрито след 15 години. Както казваше един бандит "Всяко криминално начало има криминален край"", коментира той другият международен случай, в който България е замесена - този с отравянето на оръжейния бос Емилиян Гебрев.
"Не слушайте политиците. Едните говорят по един начин, другите по друг. Разследването се води от прокуратурата, която по Конституция е незивисима".
"Да, познавам ги. Това, което стана, не е ново за Вътрешна сигурност. Те имаха информация затова, какво се случва още по времето, когато аз бях главен секретар. Лицата, тежко ми е да кажа, че са били колеги, защото хвърлиха петно върху полицията, за някои от тях имаше данни, когато бях главен секретар. Важно е да се направи разликата между събиране на данни и информация", коментира Калин Георгиев темата с корумпираните ченгета от столичното 4-о РПУ.