ГОРЕЩА ТЕМА! Българи с ваканционни имоти в Гърция изреваха на умряло! Нашенците се жалват: Искат да убият бизнеса ни!
Външното ни министерство да се намеси, все пак сме в ЕС и имаме равни права, казват нашенците
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Ще запознаем със ситуацията областния управител на Смолян за атаката, предприета спрямо нас, в Гърция. Ще молим за съдействие от негова страна за намеса на Външно министерство. Това заявиха българи-собственици на имоти край плажовете в Миродато, цитирани от „24 Родопи”.
Те са убедени, че са станали обект на несправедливи обвинения от страна на медии в южната ни съседка. Причината е започналото брожение сред гърците, които развиват същия бизнес с ваканционни селища към българи, собственици на имоти и земи край Беломорието.
Местната преса нагнетява обстановката с писания от рода, че нашенците превземат земите около морето им и това щяло да попречи на местния бизнес. Гърците искали проверка от страна на властите на имотите, собственост на българи, за да установят дали са законни, като вкарвали сериозна нотка за съмнение в това. Според собственици на имоти, проверките се очаква да се извършат в рамките на следващите две седмици.
„Много сме притеснени от случващото се, тези атаки според нас не са случайни и недоумяваме, какво става. Когато купувахме имотите ни се казваше, че няма проблеми на въпросните места да поставим сглобяеми къщи. Това и направихме, а сега чуваме, че някой поставя под съмнение законността на имотите, за които имаме нотариални актове, а за постройките не е използвана и лопата цимент", коментираха българските собственици в Меродато, потърпевши от гръцката атака.
Повечето от тях са закупили земеделски земи, върху които нямат право на строеж. „Затова постройките са сглобяеми. Изцяло с дървен материал, върху метално скеле. Поставени са върху автомобилни гуми за по-лесно преместване. По-скоро представляват фургон и нямат нищо общо с масивен строеж. Около двадесет подобни постройки има в района на Миродато. Още десетки има и в околностите на други села. Използваме ги за отдих през уикенда", казва собственичка на сглобяема къщичка.
Нашенци недоумяват и от твърденията, че пречат на местния бизнес, тъй като според тях те допринасят за развитието на икономиката в северната част на Гърция.
„Ние купихме земите си от местни жители, харчим парите си там, плащаме данъци и имат ръст на туризма благодарение на нас", коментираха още собствениците.
Всички имоти са свързани към водопроводната мрежа, а някои вече имат и ток. Те са категорични, че ще сезират всички възможни институции за проблема.
„Ние сме в Европейския съюз, имаме равни права и задължения. По европейските норми сме едно цяло, а в един момент получаваме подобни обвинения", коментираха още недоволните българи, които са предпочели да инвестират в южната ни съседка.
Хората се притесняват, че може да бъдат накарани да премахнат мобилните си сглобяемите къщи, които са по около 32 кв.м и са били основната причина за закупуването на имотите в Гърция.