ГОРЕЩА ТЕМА: Вицепрезидентът Маргарита Попова с коментар за избора на главен прокурор: Не може да бъде стерилен, опасно е да се ограничават правата му по конституция
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
"Съдебната власт е част от държавната и тя се управлява от ВСС, който половината се избира от Народното събрание с представители с високи професионални качества. Стигаме до извода, че главния прокурор като институция не може да бъде стерилен и отделно на държавната власт и не може да се отдели от законодателната и изпълнителната власт, както и не може да бъде абсолютно и изключително независим", заяви вицепрезидентът (2012-2017 г.) и бивш правосъден министър Маргарита Попова пред "Канал 3".
По думите й в нашата конституция и законодателството е заложено нещо друго. "Според мен това доста осезателно присъствие на другите власти в съдебната система, аз казвам, че може да се говори като за определени зони на комфорт на изпълнителната и законодателната власт по отношение на съдебната и което според мен трябва да се дискутира. Това влияние трябва да се намали, когато има разговори за промяна в Конституцията. Когато има конфронтация, напредък не може да има. Профилът на главния прокурор трябва да бъде приемлив както за политическата власт, така и за съдебната. Не е задължително новият главен прокурор да бъде прокурор, но ако бъде този път от гилдията, може би за някого това ще бъдат допълнителни гаранции, че ще познава добре системата", каза още тя.
В един такъв орган като Прокуратурата нямаш време да се усещаш и да губиш време. Отдавна се говори за премахването на прокуратурата от съдебната власт. Моето мнение е, че все още демокрацията ни не е достигнала до тази степен на развитие в дълбочина, за да сме спокойни, че ако прокуратурата излезе, нещата ще бъдат по-добри. Фокусът на реформите напоследък дава възможност да се направи извод за някои неща, които са отишли твърде далеч. Чувам, че трябва да бъдат ограничени правомощията на главния прокурор, за да отидат нещата напред. Много скептично се отнасям към тези призиви. Какво значи да ограничим властта, която е дадена по Конституция, за да можем да направим едно сполучливи реформи - според мен всички тези призиви са доста опасни, особено ако се свържат непременно с механизма за сътрудничество и проверка", заяви категирочни Попова.
Тя припомни, че лично е работила по този механизъм и е видяла какво се случва там. "Сега съм обезпокоена, защото както във вътрешнополитически план у нас, така и в международен план, работата по този механизъм беше взета от политически неутрални хора. Този механизъм не знам вече дали изпълнява предназначението си, заяви Маргарита Попова.