ГОРЕЩА ТЕМА! Депутат от ДПС хвърли бомба! Разкри за приватизацията на ЧЕЗ преди 14 години
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Загубите тогава бяха 27-30%, сега са под 10%. Дали е било лошо или не - и трите ЕРП-та работеха с проблеми, но регулаторът си вършеше работата до онзи ден. Това каза пред Нова телевизия депутатът от ДПС Рамадан Аталай относно приватизацията през 2004 г. на електропреносната мрежа от ЧЕЗ, ЕВН и Е.ОН, като по този начин разкри и причината за нея.
"Не може и няма как държавата постоянно да определя цените на доставката на електричество. Протестите ще са пред Министерския съвет. Никое управление не може да издържи на този натиск. Когато е частно, има държавен регулатор, който следи. Инвеститорите тогава бяха стратегически. Контролът с 33%, които оставихме, ако не бяха продадени, сега нямаше да има такава неяснота", допълни темата Аталай, като се опита сложно да обясни, защо ЧЕЗ не би следвало да е държавна собственост.
Аталай коментира и протестите в Пловдив и други градове на страната в защита на арестувания за убийство в дома му д-р Иван Димитров. Според него ситуацията е изпусната, улицата диктува правилата, а всичко това се правило с цел отвличане на вниманието на обществото от проблемите с ЧЕЗ и Здравната каса:
"Оставянето на един проблем улицата да решава показва, че институциите не са хванали пусла на проблема. Прави се опит да се отвлече вниманието от предишните проблеми в обществото - ЧЕЗ и Здравната каса. ЧЕЗ е проблем, сериозен проблем. Какво се е случило в Пловдив, как се е случило, информация още няма. Имаше шесторно убийство, един голям екип от прокурори информираше кой откъде е излязъл, влязъл... Ние все още не знаем какво и как се е случило. Ситуацията е кризисна, а те не могат да се справят с нея".
Рамадан Аталай се възмути, че в обществото се налагало мнението, че ДПС има сараи и партията се управлява оттам: "ДПС няма сараи, прави се последните 10-15 години голяма политика от много дребно нещо. Не са сараи. Тази сграда е база на ДПС, където се правят рутинни събирания. Това събиране беше такова.
ДПС няма да смени курса да поддържа сигурността и реда в държавата. ДПС не е тръгнало да създава напрежение. Заявили сме, че за нас са най-важни сигуроността и стабилността".
На въпрос дали от движението искат провеждането на предсрочни избори, Аталай отговори отново неясно: "Кога ще са изборите, обществото ще го каже".
Депутатът коментира и още една гореща тема - искането за т.нар. "демонтаж" от властта на патриотите: "И днес тези недостатъци, чрез които се показва несигурост, са политическите формациите, които направиха това правителство. Няма как ГЕРБ, които са в дясно-център, да се съюзи с една националистическа формация, която иска национализация. Те създават постоянно напрежение, създават една несигурност. Говоря за идеологията им. Искаме демонтаж. Всеки прави негативна политика на гърба на ДПС. Всяка опозиция се стреми към властта. Избори дали искаме или не, това не е решение на ДПС. Самата обстановка го показва. Ако не се намери изход от ситуацията в Пловдив и това, което създават с енергийното дружество...".
"Прие се пътна карта в петък за съоръженията, които вече са купени и са на площадката на АЕЦ "Белене". Борисов в Брюксел за пръв от неговата уста се чу, че ще строим Белене. Но има мораториум от Народното събраниеза строеж там. Да внесе предложение в Народното събрание, да го обсъдим. В ДПС имаме специално отношение към ядрената политика. Ако не се изясни какво ще правят управляващите чрез стратегията и нямаме решение какво ще правим с Белене, едва ли една сутрин ще седнеш на масата и ще кажеш „Дайте ни парите, елате”", коментира вчерашния телефонен разговор между премиера Бойко Борисов и руския президент Владимир Путин.