BG EN

ГОРЕЩА ТЕМА! Експерти с шокиращ анализ! Спъва ли Търговският закон влизането на държавата в сделката за ЧЕЗ

Политика

ГОРЕЩА ТЕМА! Експерти с шокиращ анализ! Спъва ли Търговският закон влизането на държавата в сделката за ЧЕЗ

28007
на 02.03.2018
ГОРЕЩА ТЕМА! Експерти с шокиращ анализ! Спъва ли Търговският закон влизането на държавата в сделката за ЧЕЗ
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Сделката ЗА чез е необичайна, коментира проф. Атанас Тасев. Той не се съгласи с позиция, изказана от бившия председател на Сметната палата проф. Валери Димитров и заяви, че законът дава всички основания за контрол и има възможност да се отнеме лиценз, но това става "след", а не "преди".

препоръчано

Гинка Върбакова придобива 67%, по-специално в ЧЕЗ Електро България и ЧЕЗ Разпределение, като държавата иска 34% от общо 100-те процента, но всичките тези 34% ще бъдат взети от 67-те процента на Върбакова - контролен пакет. Само че има противоречие с Търговския закон – дали в договора няма забрана за продажба на контролен пакет или целия дял в дългосрочен срок, колко е дълъг този срок, а ако Върбакова реши да препродава контролен пакет от дела си, трябва по закон да го предложи първо на миноритарните акционери, разясни Тасев пред Нова телевизия. Експертът посочи и, че Втория и Третия енергиен пакет също биха били проблем в бъдеще, заради структурирането на енергийните дружества и съгласно европейските правила. Припомняме, че съгласно Третия либерализационен пакет на ЕС относно енергетиката задължително в сектора дейностите "разпределение" и "производство" трябва да бъдат управлявани от различни оператори, които не са свързани с общи мажоритарни акционери.

Банките в тази сделка са много важен фактор, защото тук има два риска. Първият е финансово-икономически, а вторият – репутационен т.е. дали не става въпрос за съмнителни компании, каза още Тасев.

Тази драма, която се разиграва, е резултат от провала на Закона на енергетиката. Той не е въвел разрешителен режим за дялово участие – съответно КЕВР не може да контролира акционерите в ЕРП-тата. Достатъчно е да сравним енергийния закон например с банковата сфера и да видим какъв свиреп надзор упражнява КФН там. За да станете акционер в пенсионно дружество, трябва да искате разрешение от КФН и БНБ, а КЕВР няма такива правомощия и е беззъба. Поставям въпроса – защо не е въведен разрешителен режим за дялово участие, заяви Валери Димитров.

Димитров беше категоричен, че не е добър вариант предложеното от лидера на БСП Корнелия Нинова и се обяви против асоциация. Държавата е лош предприемач, трябва да е по-строг регулатор, подчерта той.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО) Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО)
ново
Днес: 4
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК