ГОРЕЩО В ПИК: Планът на Радев да разцепи правителството удари на камък - ето защо...

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Планът на Румен Радев и стратезите му от "Дондуков" 2 да предизвикат разцепление в правителството "Желязков", поставайки в дневния ред на политическия живот у нас идеята за референдум за еврото, срещу която самият той само допреди два месеца бе категорично против, удари на камък.
И за слепците бе кристално ясно, че един от скритите мотиви зад този ход на президента бе да вбие клин и да дестабилизира кабинета, сглобен с огромни усилия и от субекти, до вчера - политически противници.
Със сигурност в президентската институция са очаквали, че идеята за референдум ще пропука коалиционния сговор между ГЕРБ-СДС, "Има такъв народ" и БСП-Обединена левица. До неотдавна социалистите разсъждаваха по следния начин: "Да" на еврозоната, но когато сме готови!". Позицията на другия партньор - ИТН, по въпроса с всенародните допитвания, пък е ясна открай време.
По този лост - разпад на управляващото мнозинство, обаче, продукцията на сценаристите от "Дондуков" претърпя пълен крах, след като дори и от БСП се противопоставиха на Радев.
Още снощи, след проведен Коалиционен съвет, от партията официално обявиха, че няма да подкрепят предложението му за провеждане на референдум с въпрос "Съгласни ли сте България да приеме еврото през 2026 година?".
В официалната позиция на БСП залегна мотивът, че подкрепят всенародни допитвания, но Конституционния съд вече е отхвърлил подобно предложение за референдум, направено от "Възраждане".
Малко по-различен подход предприеха от ИТН, които, както вече отчете техният лидер Слави Трифонов - съществуват като партия заради инициирания от тях референдум, още когато бяха само телевизионно предаване.
Слави на практика обяви, че ще подкрепят предложението на Радев, но като участници в правителството, ще подкрепят и партньорите си за всичко, което е полезно за държавата и всичко, договорено в документа за съвместно управление.
А в него влизането в еврозоната е една от целите!
"Няма разнобой в управлението. Инициирането на референдум е в прамощията на президента, така че той не нарушава закона и може да се опита да го направи. В правомощията на Народното събрание е да го приеме или не. Не виждам истерията защо се получава. Що се отнася до ИТН - ние сме в управлението, за да решаваме конкретни проблеми пред държавата, но няма да вървим срещу принците си. Вътре в споразуминето пише, че една от целите е влизането в Еврозонота на страната", коментира по-рано днес пред БНТ председателят на Парламентарната група на ИТН Тошко Йорданов.