ГОРЕЩО В ПИК TV! Андрей Новаков с размазващ коментар за провала на "Промяната": Повече няма да допуснем вторите да управляват еднолично цялата държава! Борисов ни научи на... (ВИДЕО)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Доскорошният евродепутат от ГЕРБ/ЕНП и трети в листата на ГЕРБ за предстоящите европейски избори Андрей Новаков даде специално интервю за ПИК TV.
Новаков коментира провала на "Продължаваме промяната" в управлението на страната и разкрива целите пред ГЕРБ след вота.
"След Русе пътувах за Добрич, а днес сме във Варна и затова няма как да съм в София, но се радвам, че мога да участвам в предаването, макар и по телефона“, започна събеседникът на Соня Колтуклиева.
"Факт е, че през последните два мандата работя в Брюксел и служа на България в Европейския парламент. Аз израснах в село с 800 човека и не спирам да се прибирам там всяка седмица. Дишам от срещите с хората. Сърцето ми е с хората в българското село, които с отрудените си ръце, създават поминък и учат децата си“, сподели той. И допълни, че е започнал да работи от 14-годишна възраст заявявайки, че работата му в Брюксел, е временна.
"Тези срещи ме държат на земята и ме правят адекватен“, призна си чистосърдечно Андрей Новаков.
"Най-големите страхове на хората са свързани с бъдещето на тях и техните деца, страх дали ще можеш да си платиш сметките и ще имаш за храна. Те виждам какво се случва в Америка, Газа, Израел, Украйна. Най-голямото разочарование на българите, без съмнение, е от политическата класа и той е от след смъртта на цар Борис lll. Вярвам, че това е разочарование, което поражда дълг от всички, които се занимават с политика да докажат, че им милее за България“, заяви още Андрей Новаков.
"В армията влязох, защото почувствах нужда да изпълня своя дълг, който е конституционен. Направих го и вярвам, че това е едно от най-добрите решения, които съм вземал. Направих го, защото, ако не дай Боже, стане нещо, ще мога да защитавам държавата си, рода си, България. Направих го не за пиар, а защото всеки мъж трябва да е способен да брани хората до себе си и страната си. В противен случай се превръщаш в мамино синче“, разказа той повече за решението си да влезе в казармата за 6 месеца, взимайки си неплатен отпуск от Европарламента.
"Първите обичам да наричам сърфисти - наблюдаваш каква вълна се надига в обществото и ако на тема е матури, ставаш експерт по образование, това са по-скоро тип хора, не само политици. Второ - другото е нещо, което се възпитава в семейството - да поемеш отговорност и да си вършиш работата, да помагаш на по-слабите. Произхождам от семейство на миньори и шофьори, хора, дали си живота по мините и каскадата "Белмекен-Сестримо““, каза Андрей Новаков за каузата си с шофьорите на тирове.
Новаков изрази и надеждата си, че следващият еврокомисар по транспорт, ще въведе предложената от него норма за обработка от 60 секунди на камион.
"Много от шофьорите на опашка, последно бях във Видин, от разказите им се говори за корупционни практики и у нас, и в Сърбия, Румъния, Хърватска. Очевидно е, че такъв проблем има в цяла Източна Европа. И тук говорим за рушвет от 5 евро за кафе“, продължи той. И се зарече, че в избран ден, без да уведомява никого, ще се качи в шофьорска кабина и ако нещо подобно се случи пред него и той го види, то това ще стане тема в Европейския парламент.
"Преди около година с мен се свърза кметът на Казанлък. Аз тогава реших, че кметът е бил подведен от екипа си, но се оказа, че е била права. ЕК, под давления на фирми от Германия, беше решила да обяви розовото и лавандуловото масла за опасни. Тогава започна една битка, бяхме с докладчика в Казанлък. Тогова направихме подвиг - 17 български евродепутата събраха 321 гласа и тази забрана падна. И го постигнахме това ние българите. Това беше прецедент. Горд съм, че бях част от този екип, основен принос имаше кметът на Казанлък“, коментира той и битката му за розовото масло.
Фермерските протести са различни от всички останали. Две години повтарям, че не може да не се съобразим с възможностите на средното европейско семейство. Ясно е, че всички искаме да дишаме чист въздух, но когато си поставил такива свръхочаквания, трябва да кажеш, че в политиката влизат хора, които имат чувствителност за потребностите на хората. Това показаха фермерите. Надявам се това да отрезви хората в ЕК по кабинетите, заяви той и по адрес на фермерските протести от миналата година в Европа и Брюксел.
Новаков сподели, че знае за настроенията на хората около възможността да има втора сглобка след 9 юни.
"Представете си, че г-н Борисов, в името на България е готов да говори, да имаме някакво управление, то ние сме длъжни да надмогнем себе си и да приемем, че може да разговаряме с тях. Първите в изборите е най-нормалното да имат премиер и повечето министри и да задават тона на дневния ред. Ако искаш да подкрепяш - може. Но при положение, че си втори или трети и поставяш условия, няма как да стане“, върна се той на полето на родната политика.
"Той не спира да говори за България. Много често говори за това, че неговите мисли и фокус, са не върху 9 юни, а върху 10 юни и какво предстои след това. Въпросът е да направим всичко възможно, това е последното, което искат хората - нови избори. Тук вярвам, че г-н Борисов, задава един тон и висота на разговор, който, за съжаление, други на политическата сцена, не могат. Резултатът от безвремието се вижда, от тази несигурност и липса на управление. Много е важно изборите да спрат, тази спирала да спре“, продължи той.
"Да, аз вярвам, че бяха нанесени много тежки репутационни щети. България олекна. Ние бяхме свикнали всеки месец да идва комисар, това беше рутина за нас. Очевидно оттам се пада лошо. В Брюксел гледат на България с насмешка. Задачата на всички задачи е да излезем от спиралата на изборите. Хората го очакват от нас“, изтъкна Андрей Новаков.
"Заради едновременното влизане на Хърватска в Еврозоната и Шенген, туристите миналата година са били повече, отколкото тези в Италия. Точка“, отсече Андрей Новаков.
Като една от големите му болки, Новаков призна, че е неусвояването на парите от Плана за възстановяване. Той припомни, че сроковете изтичат през 2026 г., но е трудно за година и половина да кандидатстваш, да те одобрят, да го направиш и да отчетеш направеното.
"През 2021 г. имахме готов план. Въпросът вече не е дали ще загубим пари по Плана, а колко ще загубим“, завърши Андрей Новаков.