ГОРЕЩО В ПИК TV! Депутатите забраниха износа на суров нефт и нефтопродукти от Русия (ОБНОВЕНА)

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Въвеждане на позиция "особен търговски управител", който да действа от името на правителството в казуси като този на рафинерията "Лукойл Нефтохим", и забрана за износа на суров нефт и нефтени продукти с произход Русия ще обсъжда днес парламентът. Предложението за създаване на фигурата "особен търговски управител" е на "Демократична България" (ДБ).
В промените в Закона за административно регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход, не е записано изрично името на рафинерията, но тя влиза в обхвата на стратегическите обекти и дейности, които са от значение за националната сигурност и са част от критичната инфраструктура в сектор "Енергетика".
В мотивите към законопроекта изрично се посочва, че предложението е във връзка с ограничителните мерки срещу Руската федерация заради войната в Украйна.
Предвижда се особения търговски управител да бъде назначаван от правителството за срок от 6 месеца, като мандатът му може да бъде удължаван само веднъж, а целта е да бъде защитен държавният интерес, когато има опасност от засягане на националната сигурност или нарушаване на ограничителни мерки от международни организации, задължителни за България.
В дневния ред е включено и второ гласуване на предложената от ДПС забрана за износ на суров нефт и нефтопродукти, които са обект на дерогация, както и въвеждане на режим за облагане по ДДС и акцизи, с които да се компенсират високите цени на горивата.
Депутатите избират състав на постоянни делегации в международни организации и ще решат дали да възложат на министъра на културата да предприеме стъпки за създаване на Български културно-информационен център в Тараклия.
Петима министри ще отговарят на общо 25 въпроса на народни представители, половината от тях са зададени към служебния министър на околната среда и водите Росица Карамфилова.
В началото на заседанието председателят Вежди Рашидов провери кворума.
Иван Ченчев от БСП прочете предложението на Комисията по култура за отпускане на държавни парични награди "за особени заслуги към нацията". Пожизнено да бъдат отпуснати по 700 лв. на месец на Иво Папазов-Ибряма. Вежди Рашидов изрази радостта си, че "тази награда ще отиде в ръцете на един изключителен български музикант". Депутатите приеха единодушно с един въздържал се предложението.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова взе думата и заяви емоционално: "Онзи дрогиран и пиян шофьор, който блъсна и уби 14-годишно момче в Бузоград, е пуснат срещу 3000 лева гаранция. Питам ви - справедлива присъда ли е това? И проговаря ли съвестта ви? За 9-ти път предлагам промени в закона - за дрогирани шофьори с доказано престъпление да лежат в затвор до 20 години. Може ли да почака войната по пътищата, която взима жертви като за един локален конфликт. Въпрос на половин час работа е. Нека да я свършим. Ние от БСП няма да спрем да поставяме този въпроси всеки ден".
Десислава Атанасова от ГЕРБ представи проектите за избиране на състава на българската делегация в Парламентарната асамблея на процеса за сътрудничество в Източна Европа, както и на избиране на българска делегация в Съвета на Европа. Предложенията бяха гласувани единодушно. Атанасова прочете още проектодекларациии за избиране на делегати в различни парламентарни асамблеи на Европа.
Костадин Костадинов от "Възраждане" внесе предложението за откриване и финансиране на български културно-информационен център в град Тараклия, Република Молдова. Предложението бе гласувано и прието.
Георги Свиленски предложи да бъде освободен Явор Божанков като секретар на 48-то НС и на негово място да бъде приет Иван Ганчев. Предложението бе гласувано и прието.
Предложението за забраната за износ на нефт и нефтени продукти с произход Русия бе прочетено от Мартин Димитров от ДБ.
Последваха изказвания на народни представители от различните парламентарни групи относно детайли от предложените текстове по закона.
Делян Добрев от ГЕРБ заяви, че "Лукойл" исторически е работил като рафинерия с неруски план. "Ние трябва да дадем механизъм, ако "Лукойл" се "разсърдят" и ние ударим ключа на рафинерията, да гарантираме сигурността на доставките в България", отбеляза той.
Десислава Атанасова предложи удължаване на пленарното заседание до изчерпване на заложената програма, а след това три часа парламентарен контрол. Предложението не бе прието.
Цончо Ганев от "Възраждане" ядоса социалистите, наричайки ги "безразборници". "Моля, господин председател, този човек системно нарушава правилника и вие стоите отзад и мълчите. Десет минути говори глупости и иска две минути да говори пак глупости. Замълчете и недейте да уронвате авторитета на институцията българско Народно събрание", заяви Свиленски.
"Чуди се тука стенографката как да напише думата "безразборници", допълни той и отново призова Цончо Ганев да не обижда БСП, наричайки я "закрита социалистическа партия".
Председателстващият Росен Желязков се пошегува, че ретроградният Меркурий явно влияе на емоциите в залата.
Гуцанов от БСП също защити партията си и заяви, че обвиненията в нецаконен износ на оръжия за Украйна са абсолютно неоснователни. Колегата му Ченчев поиска право на процедура и заяви, че е недопустимо зам.-председател на парламента да обиди цяла парламентарна група. Ченчев поиска извинение от Ганев и заяви, че ако не го направи, той е длъжен да си подаде оставката.
След още емоционални реплики страстите привидно утихнаха, а Надежда Йорданова от ДБ върна темата към дневния ред на парламентарното заседание.
Искрен Митев от ПП се възмути от поведението на Ганев и попита същевременно кое Надежда Йорданова разбира под "истинско лицемерие".
Нагнетеното напрежение в залата бе разведрено от думите на Росен Желязков: "Колеги, нека спрем да говорим от Картаген до Мирча Кришан".
Николай Дренчев от "Възраждане" също поиска дебатът да бъде върнат по същество. Той заяви: "Вече се посяга към частните предприятия. Засега фокусът е върху най-големите такива предприятия от енергийния сектор. Нима не е разумно, че ако бъде затворена една рафинерия, другите две български ще започнат да работят с по-големи обороти?". Дренчев заяви, че "Възраждане" ще гласуват категорично срещу предложения закон. "Този законопроект е един безкрайно вреден за България и пазара", отбеляза той.
Костадин Костадинов заяви на свой ред, че отказвайки се от руския нефт, ние ставаме все по-зависими от американските интереси.
Дадена ме 30-минутна почивка на депутатите.
След почивката дебатите бяха подновени.
Народните избраници вкараха като извънредна точка изслушване на управителя на надзорния съвет на НЗОК Петко Салчев. Парламентарните групи на ГЕРБ, „Продължаваме промяната“, „Демократична България“ и „Български възход“ искат неговото предсрочно освобождаване от поста.
Предложението бе внесено от Костадин Ангелов, Антон Тонев, Александър Симидчиев и Николай Благоев, а в мотивите се посочва неизпълнение на служебните задължения и нарушен диалог с Българския лекарски съюз.
„Въз основа на получената информация от внесеното от УС на Българския лекарски съюз писмо, зададените въпроси и поучението отговори, народните представители от Комисията по здравеопазването при провеждане на второ изслушване на управителя на НЗОК се обединиха без възражения около становището че е налице системно неизпълнение на задълженията му, определени в Закона за здравното осигуряване“, допълват вносителите от ГЕРБ, ПП, ДБ и „Български възход“.
От трибуната Салчев заяви, че е горд с работата си и постигнатото от него в професионален план и че няма от какво да се срамува.
Последва режим на гласуване на предложението за поисканата му оставка. Повечето от народните избраници подкрепиха предложението и то бе прието след гласуване и прегласуване.
Депутатите преминаха по същество към разглеждането на забраната за износ на нефт и нефтени продукти с произход Русия.
След последвали кратки дискусии Народното събрание забрани износа на суров нефт и нефтопродукти, обект на дерогация, превозвани по море, с произход Русия или изнесени от Русия.
След това народните избраници започнаха към традиционния за петък парламентарен контрол.

