ГОРЕЩО В ПИК TV! Фермерите: Протестната готовност не е отменена. Преговорният процес продължава (ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Зърнопроизводителите съобщават ще изкарат ли на пътя тежка техника въпреки вчерашната среща в Министерския съвет. За разговори с премиера и аграрния министър бяха поканени част от представителите на бранша. На нея беше предложена финансова помощ от бюджета само на зърнопроизводителите, които са претърпели загуби през 2023 г.
В сектор животновъдство е предложено до 90 процента от миналата година. Чака са нова среща за обсъждане на закон, който да толерира местния земеделски производител. Предлагат се земи на 400 км, как това стимулира местното производство, попитаха фермерите.
Иска се законно регламентиране на плащанията от преработвателите до 30 дни. В момента има 15 милиона лева дължими суми. Освен това 250 преработвателни предприятия за страната били много. В Румъния например те били 10 пъти по-малко. Така фермерите се превръщали само във временни касички, през които парите от държавата само преминавали.
Протестната готовност не е отменена. Преговорният процес продължава.
От министерството излизат с йезуитски изказвания и не можем да разберем къде е истината. Важен е законът за напояването, казаха винопроизводителите.
Картофопроизводителите акцентираха, че 20 години нищо не е направено за земеделието и защото няма буфери, сега трябва да се вадят пари. Само ние, земеделските производители, пращаме цената на зелената сделка. Тези регламенти носят загуби, категорични са от бранша.
Хубаво е, че идва ротация, трябва да се защитава родното производство в Европа. Регламентите трябва да са на регионален принцип. Ролята на търговските вериги също налагат натиск, който опустошава земеделските производители, защото 78 процента от продукцията им се реализира през веригите на безумно ниски цени.
В 16 часа УС на картофопроизводителите ще имат среща и ще се произнесат категорично дали ще стачкуват.
Тютюнопроизводителите също се солидаризираха с исканията на Аграрната камара. От 40 000 производители на тютюн сега те са останали 8000. Това е акцизна стока, но цената на един тон е съизмерима с продажната цена на кутия цигари, обясниха от бранша, откъдето все още се надяват на резултат от преговорите.
От сектор "Пчеларство" заявиха, че цената се е сринала с 60 процента и в складовете има продукция отпреди две години. Ако не се вземат мерки, ние ще си отидем, както вече реално се случва. Те се надяват на дъргосрочни решения. Въпреки преговорите, те са в стачна готовност.
Биволовъдите също разказаха за денонощния си труд и проблемите. Дават ни се пари, които веднага ни се вземат, защото има спад на цените. Реално производителите и мандрите прибират парите, отделяни за производителите. С години работим на загуба заради изискванията на ЕС, коментираха от сектора. Непрекъснато те били в режим на кредитна задлъжнялост. Искат ставки за украинската помощ, които да са близки до нивата от миналата година. Те също са солидарни с Аграрната камара, но имат и членове, които вече реално са на протест.
Малинопроизводителите добавиха, че също са пострадали от войната в Украйна, заедно с другите производители на замразена продукция те изпитват трудности заради енергоемкото съхраняване но продукцията във фризерите. Конкуренцията от Южна Америка също ги убивала.
Приемането на ставка от 60 процента, каквато ни се предлага от правителството, не ни удовлетворява, всички са настръхнали, казаха фермерите. Тяхната продажна цена се запазвала от три години. Съвсем друг въпрос било как се образува ценообразуването в търговската мрежа. Виртуалните животни съществували, защото имало прозорци в закона за пасищата. Затова се искало да се промени законът. Джамбазите дават много по-висока цена, отколкото легалните купувачи с фактури, дадоха пример животновъдите.
Българското производство на мляко вече не може да задоволи родното производство. Сухи и кондензирани млека от Украйна влизали през Полша и Унгария, където тяхното производство също било скъпо.
След решението на УС на асоциацията и Аграрната камара ще бъде оповестено крайното решение за протестите. Ако излезем на протест, ще излезем всички. Нищо не е решено, докато не е решено, протестната готовност е безсрочна, категорични са фермерите.
Лозарите обясниха, че оцеляват само защото имат и други бизнеси, които ги захранват от приходите си.
Никой не чака правителството, хората искат да протестират, защото им е писнало, приключиха фермерите.