ГОРЕЩ БАРОМЕТЪР: Дни преди вота - ГЕРБ е първа политическа сила. Ето с колко поведе пред ИТН и БСП (ГРАФИКА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Дни преди изборите на 11 юли, ново проучване на социологическа агенция “Насока“ показва, че първа политическа сила остава ГЕРБ с 21.4%. След тях се нареждат ИТН с 20.5%, а трети са БСП с 15%.
Моментната снимка към 1 юли сред онези, които заявяват, че със сигурност ще гласуват показва, че електоралната подкрепа за основните политически сили се разпределя по следния начин:
Коалицията ГЕРБ-СДС получава 21.4% от гласовете. На минимално отстояние от 1% е партия Има такъв народ с 20.5%. Трета е БСП с 15.8%.
Очертава се интрига и за четвъртото място, за което спорят “Демократична България“ и ДПС. Двете формации са с много близки електорални дялове – “Демократична България“ е с 11.3%, а ДПС – с 10.5%.
Интригата допълнително се заплита от факта, че значима част от вота в чужбина, който няма как да бъде отчетен по социологически път, се насочва именно в полза ДПС.
Шеста е коалицията “Изправи се! Мутри вън!“ с 5.3%. “Българските патриоти“ са с 4.4%.
Останалите политически сили към момента са без шансове за представителство в 46-то Народно събрание. Най-близо до 4 процентовата бариера са “Възраждане“ на Костя Копейкин с 2.3% и Гражданска платформа “Българско лято“ на Васил Божков с 2.1%. Останалите политически формации събират общо 6.4%.
Към настоящия момент най-мобилизирани да гласуват на предстоящите предсрочни парламентарни избори са електоратите на ДПС и на ГЕРБ-СДС. 93% от избирателите на ДПС и 92% от тези на ГЕРБ-СДС заявяват, че със сигурност ще дадат гласа си на 11 юли. Значително по-слаба е мобилизацията сред избирателите на новите партии – малко над една трета (77%) от електората на “Изправи се! Мутри вън!“ са сигурни, че ще упражнят правото си на вот.
Сред избирателите на “Демократична България“ този дял възлиза на 79%. 83% от електората на ИТН, 84% от избирателите на “Българските патриоти“ и 90% от подкрепящите БСП заявяват, че със сигурност ще гласуват в неделя.
Почти половината (48%) от хората на възраст над 60 години не одобряват задължителното машинно гласуване. Като цяло малко над една трета или 33.8% от всички интервюирани са против тази промяна в изборите правила, а близо една пета от българите (19.4%) нямат никакво мнение по въпроса.