ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
За мен това е чиста проба саботаж на въвеждането на еврото в България.
Това коментира в Стара Загора министърът на вътрешните работи Даниел Митов по повод предложението на президента Румен Радев за провеждане на национален референдум за въвеждане на еврото от 2026 година.
„Няма друго обяснение, тъй като до момента президентът е имал много пъти възможност да постави въпроса по този начин. Подобен тип искане нарушава конституцията, нарушава и вече ратифицирани договори и ангажименти, които българската страна е поела. Тези документи са ратифицирани по демократичен и правов ред през далечните години, когато България стана член на Европейския съюз“, посочи още Митов.

Както ПИК съобщи, днес следобед президентът внесе в Народното събрание предложението си за провеждане на референдум за еврото, въпреки призивите на премиера Росен Желязков и всички политически и обществени реакция, че това противоречи на Конституцията.
От президентството съобщиха, че предложението и мотивите към него са били подписани днес от държавния глава и са внесени в деловодството на парламента.
Предложението е на основание чл. 10, ал. 1, т. 2 от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление.
По-рано днес Росен Желязков категорично заяви, че подобно предложение е в нарушение на Конституцията на Република България, на правото на Европейския съюз и на Закона за пряко участие на гражданите.
Желязков цитира точните конституционни текстове, които ясно и категорично казват, че страната ни участва в изграждането и развитието на Европейския съюз. България, когато е приела международен договор и го е ратифицирала, този международен договор има предимство пред останалото законодателство, посочи още Желязков.
Премиерът припомни, че точно преди 20 години, на 11 май 2005 г. българското Народно събрание ратифицира Закона за присъединяване на Република България и Румъния към Европейския съюз, където е предвидено България да е част от Икономическия и паричен съюз. Този закон е ратифициран и е част от българското законодателство, както и членството на България в Икономически и паричен съюз.

Министър-председателят припомни, че референдум може да се проведе по въпроси, свързани с международен договор преди неговата ратификация. Ако е трябвало да има референдум, той е трябвало да се проведе преди 11 май 2005 година, категоричен беше премиерът Росен Желязков.