ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Хеморагичната пневмония убива в 60% от случаите. Такава е статистиката дори за най-развитата в медицинско отношение държава, каквато е САЩ, макар че само един от 3000 развиват този тип скоротечно заболяване. Това коментира по Би Ти Ви националният епидемиолог проф. Тодор Кантарджиев в контекста на смъртта на 3-годишния Алекс.
Експертът препоръчва в подобни състояния да не се търсят джипита, а веднага да се отива в спешните отделения на големите болници, където на пациентите незабавно да се включва кислород. Само така според него могат да се предотвратят тежки случаи с фатален край.
Проф. Кантарджиев коментира и ситуацията с грипа тази зима. "Закъснение в разпространението на грипната зараза се наблюдава в цяла Европа. Тази година се очаква болестта да се появи в началото на декември", отбеляза той.
Кантарджиев подчерта обаче, че ситуацията с ваксините срещу грип тази година в България е оптимистична, макар да е имало липса и известен недостиг. Вече са обхванати като покритие обаче хората над 75 години по програма на Министерството на здравеопазването. Общо 280 000 са доставените дози, като срещу щамовете "Канзас", "Виктория" и "Брисбейн" вече има национално покритие с малки изключения при личните лекари от Югоизточна България.
60 на сто от тези, които са общували с боледуващи, развиват естествен имунитет, каза Кантарджиев.
Все пак нивото на ваксиниране у нас е по-ниско, отколкото например в САЩ, отбеляза проф. Кантарджиев.
Много е опасно, ако се развие грипна пневмония. Смъртността в тези случаи е много голяма, заяви проф. Кантарджиев и препоръча при затруднения с дишането веднага да се търси лекарска помощ и то в болница.
Родителите на малките деца трябва да бъдат много внимателни, напомни лекарят.
Проф. Кантарджиев разкри, че има и нови случаи на морбили в Пазарджишко. Заразата е била донесена от дете, завърнало се от Франция и затова той препоръча скоро завърналите се от чужбина да не бързат да се видят с всички роднини, защото това може да има лоши последици.