Гръцката православна църква ще подкрепи демонстрациите „Македония е Гърция“
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
След като посредникът на ООН по спора за името на Бившата югославска република Македония Матю Нимиц замина от Атина за Скопие, Архиепископ Йероним промени позицията си и заяви, че Гръцката православна църква ще се присъедини към мащабната демонстрация, предстояща в неделя в Атина, за да протестира срещу употребата на термина „Македония“ в бъдещо споразумение, пише гръцкото електронно издание Kathimerini.
Епископ Доротей от Сирос, вицепредседател на Постоянния Свети Синод, ще се включи към организаторите на мероприятието на площад Синтагма в неделя, заедно с епископите на Драма и Хиос, бе обявено късно във вторник.
След разговорите с гръцкия премиер Алексис Ципрас по „македонския въпрос“, първоначално от Църквата се обявиха срещу протестите, но Йероним промени позицията – очевидно под натиска на клира и голяма част от обществото – и заяви, че Църквата ще подкрепи демонстрацията, стига тя да е мирна.
Присъствието на църковните служители в неделя ще подчертае негативната позиция на Светия Синод за използването на термина „Македония“ в бъдещо решение по спора за името между Атина и Скопие.
В коментарите си, направени в Атина във вторник, посредникът на ООН Матю Нимиц заяви, че е „време да се вземе решение“. „Обсъждаме тези неща от 25 години и всички знаят кои са проблемите“, заяви той. „Мисля, че има моментум и ние трябва да се възползваме от този моментум“.
„Знам, че гръцкото правителство е много откровено и пълно с енергия да постигне решение на проблема“, добави Нимиц, изразявайки увереността си, че и Скопие има воля за постигане на споразумение. Македонски източници посочиха във вторник, че страната им вече е показала добрата си воля и очаква да види реципрочност.
В интервю пред държавна телевизия късно в понеделник, външният министър на Гърция Никос Коциас потвърди, че Атина иска комбинирано решение на спора за името, но направи важно уточнение. „Това, което има значение е думата, която ще бъде използвана в комбинираното име, да не е на английски, а на славянски“, заяви той.
Освен това, Коциас подчерта, че Атина иска да види промяна в Конституцията на БЮРМ и изрази разбиране, че за това ще е нужна подкрепата на македонската опозиция.
Междувременно, продължават тревогите, свързани с младшия партньор в гръцкото правителство – Независимите гърци (АНЕЛ) – които заемат различна позиция от тази на Коциас. Това подхрани слухове, че АНЕЛ ще напусне управляващата коалиция, но лидерът й, Панос Каменос, настоя, че това няма да се случи.
Отделно, бившият премиер-социалист Костас Симитис заяви, че разрешаването на въпроса е „предварително условие за просперитета на Гърция“ и призова за „сериозни и отговорни преговори“, в които да не се прибягва до популизъм.
Фокус