Аз бях бутан и ударен в лицето, драматизира самият Андонис Георгиадис
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Министърът на здравеопазването Андонис Георгиадис е бил блъскан и дори на няколко пъти шамаросан от персонала при посещението си в държавната болница „Атико” в столицата Атина, съобщава вестник на българите в Гърция "Български новини".
„Аз бях бутан и ударен в лицето”, каза самият Андонис Георгиадис пред медиите. След намеса на полицията, министърът е бил спасен от нападателите си недредим и е успял да завърши обиколката си из болницата и дори да разговаря с персонала и болните, както е било предвидено по програма. Напрежението по повод визитата му е ескалирало още преди да пристигне в сградата. Здравните служители обявиха шефа си за „пресона нон грата“.
За разлика от по-жълтите български медии като "Блиц", руската информациона агенция РИА Новости написа истината - ставало дума за блъсканица и за един-два шамара. „Няколко шамара отнесе гръцкият министър на здравеопазването Андонис Георгиадис“, коментира руската агенция РИА Новости. Според медията пред здравното заведение е имало протестиращи срещу съкращенията в бюджетната сфера, които също така заляха министъра с кафе и хвърляха по него бутилки с минерална вода.
„Част от демонстрантите се докопали до министър Георгиадис и му зашлевили няколко шамара“, допълва РИА Новости. Агенцията цитира думите на Георгиадис: „Има политическа основа в нападението срещу мен“. Той също така поиска партиите да заклеймят атаката.
Андонис Георгиадис е назначен за министър на здравеопазването, след промените в кабинета през юни. Той се присъедини към Нова демокрация на премиера Андонис Самарас миналата година след като напуна на крайно дясната партия ЛАОС.
Гняв избухна сред персонала на болницата по-рано тази седмица, когато правителството обяви, че възнамерява да се превърне най-малко пет държавни болници в Атина в здравни центрове, които ще се фокусират върху хроничните заболявания. Промяната рискува да остави голяма част от медиците без работа или в най-добрия случаи могат да разчитат на прехвърляне в други медицински заведения. Това е мярка, като част от гласуваният на 18 юли закон за мащабни реформи.
Част от тези реформи засягат и болничния персонал: 4,2 хил. държавни служители ще бъдат преназначени за осем месеца с намалени заплати, а ако откажат трансферна работа, ще бъдат уволнявани.