BG EN

Гърците в шок от земетресенията, спят в колите и чакат още по-силен трус

ЧАС ПИК

Гърците в шок от земетресенията, спят в колите и чакат още по-силен трус

3918
на 03.02.2014
Гърците в шок от земетресенията, спят в колите и чакат още по-силен трус
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

“Цяла седмица спим с дрехите. Напрежението и страхът са големи. Тъкмо снощи се успокоихме и ни хвана в съня този силен земетръс. Беше много зловещо за пореден път. Земята не спира да се тресе”, сподели българката Лазарина Данали, която от 5 г. е омъжена и живее на гръцкия остров Кефалония, пише "24 часа.

препоръчано

“Нашата къща все още е обитаема, но като слушаме прогнозите за голямо земетресение, не знам дали ще издържи. Иначе всички хора спят по колите. Страх ги е да влязат в домовете си. Добре, че работят поне бензиностанциите, за да могат хората да зареждат колите си с гориво, че е много студено. Духа и силен вятър”, допълва тя.

“И в Патра беше усетен много силно трусът в 5 ч и 8 минути и с голяма продължителност, а разстоянието е само 30 км по море до Кефалония. Представям си там какво е било. Дано прогнозите не се сбъднат... това ще бъде разрушително”, разказва Лиляна Иванова, която живее в Патра.

Земетресение от 6,1 по Рихтер разлюля Южна Гърция вчера в района на о. Кефалония. Безпокойство и паника, граничеща с истерия, предизвика и прогнозата за ново земетресение от 7 степен по Рихтер. Професорът по сеизмология В. Папазахос допуска вероятността, че трусът, който удари вчера от 6,1 степен, и трусът от миналата неделя от 6 по Рихтер могат да “отключат” отново земетресение от 7 по Рихтер. Той отбеляза, че земетресението е резултат на разцепване, причинено от предишния трус. Папазахос подчерта, че основният въпрос към момента е безопасността на гражданите и че не трябва хората да бъдат оставени незащитени.

Жителите на Кефалония са силно притеснени. В град Ликсурио към момента са регистрирани повечето щети, предизвикани от новото силно земетресение. В градската болница се е срутила стена, а също и в хотел. Пристанището е засегнато, шосетата са блокирани от свлачища. Пътната настилка е разцепена.

Според жители доста от къщите са пострадали. До момента има данни за 10 ранени. Хората са по улиците. Много от възрастните обаче са принудени да останат в домовете си, тъй като нямат къде да отидат в такъв студ и вятър.

Около 2000 души продължават да нощуват в двата кораба, които пристигнаха от Пирея в понеделник и вторник. Повечето от тях са студенти в местния полувисш институт, които се уплашили от труса.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за Деня на студентите: Стрелецът да внимава с щедростта, неочаквани пари за Водолея САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за Деня на студентите: Стрелецът да внимава с щедростта, неочаквани пари за Водолея
ПИК TV x
Доц. Борислав Цеков пред ПИК TV: ППДБ искат власт без избори, политиката се тиктокизира, а еврото е необратимо (ВИДЕО) Доц. Борислав Цеков пред ПИК TV: ППДБ искат власт без избори, политиката се тиктокизира, а еврото е необратимо (ВИДЕО)
ново
Днес: 77
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК