Гърция оспорва възможностите на Турция да защити претенциите си в Източното Средиземноморие
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Гърция оспорва възможностите на Турция да защити претенциите си в Източното Средиземноморие, пише електронното издание на гръцкия вестник Kathimerini.
Длъжностни лица в Атина измерват разстоянието между обявените намерения и действителните възможности на Анкара на фона на нарастващото напрежение в енергийните находища в Източното Средиземноморие, предава Фокус.
Турция миналата седмица разположи сондажния кораб „Фатих“, като заяви, че ще започне да проучва на няколко километра от южната си провинция Анталия. Този ход се разглежда като опит да се усети присъствието ѝ в района, както и да се опровергаят съобщенията, че корабът е изложен на риск да остане без научен екип и технологията, необходима за започване на работа.
Същевременно изследователският кораб "Барбарос Хайредин Паша" продължава да работи в района, запазен от „Навтекс“ Анкара, до 1 февруари, който включва сегмент от гръцкия континентален шелф и блокове 4 и 5 от изключителната икономическа зона на Кипър. Освен това Анкара също така запазва морските зони между най-източния гръцки остров Кастелоризо и Кипър за военни учения.
Междувременно няколко публични изказвания на високопоставени турски официални лица оспориха териториалното статукво в Източното Средиземноморие, с очевидната цел да разширят влиянието на Анкара за сметка на гръцките и кипърските морски зони. Териториалните амбиции на Турция, които през последните седмици бяха представени най-вече от министъра на отбраната Хулуси Акар - бивш четиризвезден генерал и близък съюзник на президента Реджеп Тайип Ердоган - се изместиха от на юг Родос, на юг от Крит. Съчетано с това е стремежът да се укрепят връзките с Либия.
Според анализатори увеличаването на турската дейност в района е отговор на планираните сондажи в изключителната икономическа зона на Кипър от страна на американския петролен гигант „Ексон Мобайл“ и катарската петролна компания "Катар Петролиъм".
Кипърските власти, които смятат, че районът е богат на енергийни запаси, вярват, че присъствието на американски интереси ще задържи турската агресия.