ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Бирата може да провокира творческа искра, която да използваме за формулирането на нова идея, но когато става дума за прилагането ѝ на практика, следва да се „обърнем“ към кафето, пише Puls.bg.
Алкохолът и кофеинът са две вещества, които получават доста голямо внимание отстрана на медицинските специалисти, като повечето от тях са склонни да се съгласят, че в умерени количества напитките са полезни.
Ефектът както на кофеина, така и на бирата започват в кората на главния мозък – област на мозъка, която е отговорна за съзнателното мислене, езика и взаимодействието.
Макар ефектът от алкохола върху кората на главния мозък да води до намалена концентрация, в същото време пречи вниманието ни да бъде отвлечено. Кофеинът, от друга страна, се свързва с аденозиновите рецептори, което води до прилив на енергия в първите пет минутки, след консумацията на кафе.
По-подробно, какъв е ефектът на тези две любими на мнозина напитки...
Когато изконсумираме около две бири, ставаме по-креативни. Газираната напитка намалява тревогата, свързана със заобикалящия и свят, и по този начин „освобождава“ мозъка да изгради по-дълбоки връзки, което води до по-добри идеи.
Лошите новини са, че консумацията на няколко бири намалява концентрацията и паметта.
Кофеинът има противоположния ефект – дава прилив на енергия и подобрява концентрацията.
Недостатъкът от консумацията на кафе е, че дори и малки количества кофеин водят до изграждане на толерантност от страна на организма. Така той се нуждае от по-голямо количество, за да получи същата стимулация.
Затова най-доброто време да консумираме бира е когато искаме да стигнем до нова идея. Кафе е най-добре да пием в случаите, когато идеята вече е факт и следва да се съсредоточим върху изпълнението ѝ.