ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Още в първия работен ден след Великденската ваканция, депутатите от две парламентарни комисии – по икономическа политика и по контрол по еврофондовете ще "изпитват" двама от министрите на Реформаторския блок – на икономиката Божидар Лукарски и на образованието Тодор Танев.
На 22 април от 14.00 часа в зала "Запад" на НС Комисията по икономическа политика и туризъм ще очаква информация от министър Божидар Лукарски по управлението на Оперативна програма "Иновации и конкурентноспособност" 2014-2020 и насоките за кандидатстване по нея.
Европрограмата е с бюджет от 1,39 млрд.евро и бе одобрена от ЕК в средата на март месец. Очаква се депутатите да питат Лукарски и за сключените през изминалите пет месеца договори за реклама на старата Оперативна програма "Конкурентноспособност".
Справка, публикувана по разпореждане на вицепремиера по еврофондовете Томислав Дончев, показа, че от началото на мандата си Божидар Лукарски е сключил договори за 2,7 млн. лв. с радиа и телевизии. Също в сряда, но от 15.30 часа, в зала 134 на НС Комисията по европейски въпроси и контрол на европейските фондове ще очаква информация от ръководството на Министерството на образованието и науката по управлението на Оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж" 2014-2020.
Европрограмата е с бюджет от над 700 млн. евро и бе одобрена от ЕК през февруари месец. От Годишния доклад на КЕВКЕФ стана ясно, че има притеснения относно капацитета на Управляващия орган, който ще ръководи изпълнението на ОПНОИР, тъй като ръководеното от министър Тодор Танев ведомство за първи път ще управлява самостоятелно разходването на средства от европейските фондове.
България продължава да не е сред държавите, които са с неодобрени ключови оперативни програми за екология и регионално развитие. Въпреки уверенията на министъра на околната среда и водите Ивелина Василева, на министъра на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова и на вицепремиера Томислав Дончев, че новите оперативни програми "Околна среда" 2014-2020 и "Региони в растеж" 2014-2020 са получили "зелена светлина" от Брюксел, това все още не е станало.
Сред причините за забавянето по ОПОС е категоричната позиция на ЕК, която управляващите дълго време отказваха да приемат, че европейски средства по "водните проекти" ще се отпускат на ВиК-дружествата, а не на общините, както беше в изтичащия програмен период.
Ключово за забавянето по ОПРР е настояването на ЕК за намаляване на броя на градовете, които ще се финансират. София настоява за минимум 39 градове, докато Брюксел иска да са далеч по-малко. Опасенията на управляващите са, че месеци преди местните избори, намаляването на градовете, които ще получават пари от еврофондовете, може да доведе до сериозно недоволство сред кметове и живеещите в "отрязаните" общини.
Драстично забавяне страната ни отчита и по Програмата за развитие на селските райони. Нейното одобрение от Брюксел се очаква най-рано през лятото, което почти сигурно ще превърне 2015 г. в нулева за финансиране на проекти.