ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Националистът Джордже Симион и независимият кандидат Никушор Дан са изравнени в надпреварата за президентския пост в Румъния, показва ново социологическо проучване, публикувано броени дни преди втория тур на изборите на 18 май. Потенциалният изход може да има дълбоки последици както за Румъния, така и за Европейския съюз и НАТО, обобщава "Ройтерс".
Проучване на AtlasIntel, поръчано от новинарския сайт HotNews.ro, сочи, че двамата кандидати получават по 48,2% подкрепа, като изходът от вота остава напълно непредсказуем. Анкетата не включва гласоподавателите от диаспората, където на първия тур почти 1 милион румънци са дали вота си, а над 60% от тях са подкрепили Симион.
38-годишният Джордже Симион, лидер на крайнодясната националистическа формация AUR, спечели първия тур на 4 май с около 41%, което предизвика незабавната оставка на премиера Марчел Чолаку и разпадането на проевропейската управляваща коалиция. Последваха и сериозни капиталови отливи от страната.
Симион е евроскептик, противник на военната помощ за Украйна, и се определя като привърженик на движението "Make America Great Again" на Доналд Тръмп. Той заяви, че би наложил вето върху европейска военна помощ за Украйна и че Европа трябва да разчита на НАТО за сигурността си, а не на Брюксел.

От своя страна, 55-годишният Никушор Дан, действащ кмет на Букурещ, се кандидатира като независим с платформа срещу корупцията. Той призовава за продължаване на подкрепата за Украйна, задълбочаване на сътрудничеството с ЕС и поддържане на прозападната ориентация на страната.
Президентският пост в Румъния има полуизпълнителни функции, включително командване на въоръжените сили и председателство на Съвета за национална сигурност, който взема решения за военната помощ. Президентът също така има право на вето по ключови решения на ЕС, които изискват единодушие.
ЕК: България и Румъния дадоха добър пример с гладкото присъединяване към Шенген
Анализатори предупреждават, че евентуална победа на Симион би могла да доведе до изолация на Румъния в рамките на ЕС, спад на чуждестранните инвестиции и отслабване на НАТО по източния фланг. Страната играе ключова роля в логистичната и военна подкрепа за Украйна в контекста на продължаващата руска агресия.
Румъния може да се присъедини към групата на евроскептичните правителства в ЕС, включваща Унгария и Словакия, ако Симион спечели. Друго допитване, проведено по-рано от института Verifield и поръчано от щаба на Дан, дава преднина на Симион с 54,8% срещу 45,2% за опонента му.
Изборите на 18 май се очертават като повратна точка за бъдещата външна политика и европейския курс на Румъния.


