Димитър Главчев: Ще се стремим при нормално развитие на икономиката да сведем дефицита до 1%
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Димитър Главчев, народен представител от ПГ на ГЕРБ, заместник-председател на 43-то Народно събрание, в разговор с Клара Маринова в ефира на „Радио К2”, заяви позиции по следните теми:
Бюджет 2016.
Димитър Главчев съобщи, че в момента Народното събрание се занимава с трите бюджета, които са основни за държавата – на НЗОК, ДОО и държавния бъджет. „Не виждам особена съпротива от страна на опозицията, какво означава това, че бюджетът е много добър или просто няма алтернатива?”, попита водещата Клара Маринова, събеседникът й отговори, че според него бюджетът е реалистичен и възможен за изпълнение, въпреки странните етикети, които се опитват да му лепят от опозицията. Бюджетът е консервативен и предпазлив, продължи Димитър Главчев, стъпка към намаляването на дефицита. „Според правителството растежът ще бъде 2,1%, според външни анализатори 1,7%, на кого да вярваме?”, попита Клара Маринова, заместник-председателят на парламента отговори, че според него експертите, които работят в Министерството на финансите, са най-запознати с особеностите на националната икономика, затова можем да им се доверим. На въпроса дали в бюджета за следващата година личат приоритетите и политиките, които ще води правителството, Димитър Главчев отговори, че наистина бюджетът не е просто един счетоводен документ, в него личи политиката на този, който го предлага, в бюджета за следващата година основните приоритети са образование, социална политика, инфраструктура. Предвижда се увеличение на минималната работна заплата до 420 лева, през 2017 година се предвижда тя да стане 460 лева, а пенсиите ще се актуализират с 2,5%.
Предвиденият заем от 5,3 милиарда лева за следващата година.
Димитър Главчев обясни, че тези пари ще отидат за покриване на дефицита и основно за рефинансиране на дълг. Той продължи, че това в общи линии е ясно и се учудва защо някои икономисти от опозицията се опитват да го представят като нов дълг за държавата, тези пари са в рамките на 16-те милиарда, гласувани в посредническото споразумение за 3 години, като още тогава е било казано ясно, че размерът за всяка една година ще се гласува от Народното събрание при приемането на бюджета за следващата година. Димитър Главчев обясни, че за да се формира дефицит означава, че разходите са повече от приходите, този дефицит трябва да се покрива по някакъв начин, в противен случай се изпада в неплатежоспособност. Стремежът е да се харчи толкова, колкото се произвежда и желанието на Министерството на финансите е през следващата година при нормално развитие на икономиката дефицитът да бъде сведен до 1%.
Актуализацията на Бюджет 2015.
Димитър Главчев обясни, че ще бъде разпределени 880 милиона лева, които имат източник увеличение на приходите с 846 милиона лева, като 720 милиона лева са събрани повече от данъци, от ДДС 350 милиона, а от акциз към 310 милиона. От разходите 180 милиона отиват за МВР, но това са едни 200 милиона лева, които още правителството на Пламен Орешарски не е било платило, обясни заместник-председателят на Народното събрание.
Терористичните атаки във френката столица и последиците от тях.
Димитър Главчев заяви, че преди време, когато премиерът Борисов е заявил, че големите сили трябва да седнат и решат проблема, много хора от опозицията са се отнесли с насмешка към това изказване, но вече е ясно, че без Великите сили да постигнат разбирателство за единни действия, проблемите няма как да се решат. Фактът, че в момента големите сили започват да постигат това разбирателство, е доста обнадеждаващ. „Кой как и кога ще ни върне нашия нормален живот, защото отново сме реално във война?”, попита водещата Клара Маринова, заместник-председателят на Народното събрание се съгласи, че действително става въпрос за вид война и по-точно една много опасна нейна модификация. „Лошото е, че се излиза от рамките на нормалността, това е много сериозен проблем, затова всички, които ценят общочовешките ценности, като юмрук трябва да ги защитават. Онези, които защитават общочовешките ценности не са толкова агресивни колкото тези, които посягат на тях!”, завърши Димитър Главчев.