Дипломати за бунтовете срещу Г-20: Агресията се роди от социалното неравенство, срещата очерта преконфигурацията на света, Путин и Тръмп се харесаха
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Дипроматите Стефан Тафров и Любомир Кючюков коментираха грандиозните демонстрации на срещата на Г-20 в Хамбург. Те търсят новата сигурност на друго, поддържавно ниво, на близост по етнос, идеи, трупа се фрустрация и агресия срещу всичко, което се случва в света. Но глобализацията няма как да се спре - това е, както са чупили навремето машините, коментира Любомир Кючуков.
Впечатлява безпрецедентната бруталност на демонстрантите в Хамбург. Меркел настояваше, че една демократична страна няма да се огъне пред подобна агресия и не направи форума на отдалечено място. Специално бруталността на демонстрантите....те са крайно леви. Но вижте какво става на две крачки от нас - пожара с този кулокран до НДК. Има аналогия - има друго отношение към социума от страна на подобни хора, тъй като плитическите свободи така са вкоренени в света, че има усещане за безнаказаност. Свободата ти гарантира всепозволеност, коментира и Стефан Тафров.
Ние не трябва да си затваряме очите. Когато демонстрират масово такива хора, има някакви проблеми в обществото. Анализаторите говорят, че все по-очевидното социално неравенство в страните, което се оголи от глобализацията, е причина за тези протести. Ако не се вземат спешни мерки, човешката цивилизация ще отмине етапа, на който икономическият ръст ще премахне неравенството. И тогава ще се наложат дълбокосистемни промени. Това е като кризата, която вече има облика на системна криза, коментира Кючуков.
Срещата очерта преконфигурацията на света. Наблюдава се динамика с доста изменения в триъгълника Вашингтон-Пекин-Москва, коментира Кючюков.
Целта на канцлера Меркел бе да изолира Тръмп от споразумението за климата и това бе постигнато. Ердоган каза, че, ако няма достъп до тези фондове, може да не го ратифицира. Що се отнася до срещата Путин-Тръмп Тръмп е в много тежко вътрешно-политическо положени, защото го обвиняват, че е дошъл на власт с помощта на руснаците. Той се опитва да докаже, че това не е така, заедно с това очевидно иска да установи някаква форма на сътрудничество с Путин, когото харесва. Очевидно химията между тях се е получила. Само че се появиха две версии - за намесата на Русия в американската вътрешна политика, американският държавен секретар посочи, че е поставил много остро въпроса, но Лавров пък каза, че да, казал го е, но приел твърдението на Путин, че няма такава намеса.
Тръмп даде да се разбере, че Русия е сериозен и важен партньор на САЩ, срещата между двамата продължи доста дълго, допълни Тафров.
Г-20 се състои от 19 страни, защото 20-ата е ЕС. Русия заема 12 място с малко по-голям БВП от Австралия. За една страна с тази тежест на БВП това е успех, тъй като на практика тя е във втората десятка, каза още Тафров.