ДИРЕКТНО: Експерт с разбиващ коментар за протестите. Зад тях отекват залповете на "Аврора", а една външна държава иска да ни отдалечи от европейските перспективи
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
У нас виждам няколко различни протеста, но в основата им е едно инстинктивно възприятие, че държавата не е справедлива. По принцип това, което жадуват хората, е именно справедливост. Това заяви пред Би Ти Ви психиатърът Любомир Канов.
Той отбеляза, че гневният протест на майките на деца с увреждания е бил политизиран. "Започна едно смътно боботене, което в още по-голяма далечина сякаш има отекване от залповете на "Аврора". Има действително намеси на други интереси, на интереси на друга държава в България и на Балканите. Една страстна привързаност към процес, който да отдалечава България от европейските перспективи", отбеляза гостът.
Той подчерта, че не работи в ДАНС, но ако би работил там, със сигурност службата би трябвало да разследва генезиса на тези протести.
"Тези протести са очевидно режисирани, а в кадър попадат слисани хора, които не знаят къде са и какво правят там. Трудно е да се разграничават онези истински кълнове на гняв по реален повод и това, което представлява клатене на нещата заради самото клатене", допълни психиатърът.
"Има психиатричен симптом в тези протести - да се говори покрай темата... Говориш с този пациент за едно, а той говори за съвсем друго. Това е парадиалог - два успоредни диалога, които нямат допирни точки помежду си. Аз не чух нито един смислен публичен разговор за това какво всъщност стои зад всичкото това недоволство", коментира Канов.
Той заяви, че хипер раздутата атрофирала администрация е един от адресатите на протеста. Но и той не е конкретизиран, а хората, които излизат навън, сякаш хаотично издигат лозунги и искания.
"Има един общ гняв срещу държавата такава, каквато е, в днешния свят. Може да се нарече либерална, социална държава. Но има нещо сбъркано. И докато тези въпроси не се адресират фундаментално, лице в лице, те няма да бъдат решени. Те по-скоро се поставят в парадиалози", отбеляза Канов.
"Добре - протести. Полицаите протестират - получават 100 милиона, други протестират - получават милиони. Но има нещо сбъркано в начина, по който държавата се отнася към своите граждани. Това поражда отчуждение, а при младите - желание да избягат от тази несправедлива ситуация", коментира още гостът.
На въпрос дали българските политици изпитват истинско състрадание и любов към хората, той отговори: "Аз не бих генерализирал всички политици като една обща класа. Между тях има и мерзавци. Но има и честни и добронамерени хора, които са хванати в паяжините на едни властови силови полета, които деформират тяхното собствено поведение и те се превръщат в карикатура на самите себе си, без да искат, неволно".


