BG EN

Днес празнуваме Димитровден! Старите хора казват: „Дойде ли му на Димитър денят, идва и снегът“

БЪЛГАРИЯ ДНЕС

Днес празнуваме Димитровден! Старите хора казват: „Дойде ли му на Димитър денят, идва и снегът“

40340
на 26.10.2017
Днес празнуваме Димитровден! Старите хора казват: „Дойде ли му на Димитър денят, идва и снегът“
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

На 26 октомври православната църква почита Свети Димитър Солунски Чудотворец.

препоръчано

 

По време на Втората българска държава Св. Димитър е сред най-почитаните светци и най-вече встолицата Търново. Първите Асеневци смятат свети Димитър за свой покровител. На Димитровден стопаните се разплащали с наетите за летния сезон работници, овчарите и ратаите. Празникът се характеризира с обредното полазване - гадаене по първи гост. Обредът е същият, като този на Игнажден, но на Димитровден се нарича булезене, булезване или полязка. Вярва се, че ако първият булазеник е от мъжки пол, през годината ще се раждат повече мъжки животни. Ако булазеникът е добър и имотен човек, годината ще е здрава, плодородна и благополучна.

На Димитровден стопаните гледали дали луната е във фаза пълнолуние. Ако месецът е пълен, вярвали, че кошерите ще са пълни с мед, а кошарите с агънца. За съжаление, през тази година на празника луната ще е във фаза „млада луна“, но може би това е знак за едно ново начало и по-добро бъдеще на селското стопанство у нас.

Според легендата Св. Димитър е покровител на зимата и студа. Народната поговорка казва — „Дойде ли Димитър, идва и снегът“. Като предвестник на зимата и студа светецът се свързва със света на мъртвите. Затова около празника е една от най-големите Задушници. Българско народно предание представя Св. Димитър като брат близнак на Св. Георги. Двамата си разделили годината по братски — за Св. Георги лятото, а за Св. Димитър зимата. На Димитровден се прибират ралата на сухо, редят се дървата за зимата, очакват се първите снегове.

Характерно за димитровденските обичаи е, че на този ден започвали годежите и сватбите, за които през усиления летен сезон нямало време. На Димитровден момите извивали „сглядно хоро“ пред погледите на ергените и техните родители. Там на мегдана възрастните избирали своите бъдещи снахи, а младите виждали понякога за първи път бъдещата си булка.

На този ден празнуват: Димитър, Димитрина, Деметра, Дима, Димо, Димка, Димчо, Димана, Драго, Драгомир, Драган, Митко, Митра, Митка, Митрана, Мита, Даниела, Даниел, Диян/а, Диан/a.

Димитровден е приет също като ден на строителя. Празнуват всички архитекти, проектанти, строителни инженери и всички, ангажирани в сферата на строителството. Професионален празник и на ковачите, техниците, инженерите и металурзите.

Свети Димитър Солунски е роден през 3 век в гр. Солун, а баща му е тогавашният градоначалник. След неговата смърт император Максимиан Херкул възлага този пост на Димитър, който е приет с голяма радост и почит. Като управител на Солун Димитър открито изповядва и слави християнската вяра. Недоволен от неговото поведение, император Галерий го хвърля в тъмница. Преди да го осъдят, войници влезли в килията му и го убиват с копие по време на молитва. Тогава християнската църква го провъзгласява за мъченик на вярата и светец, а жителите на Солун започват да го почитат като покровител на града. За покровителството на светията си съперничат гърци, българи, сърби и руснаци.

Днес една от малкото традиции, оцеляла през годините, е на този празник да се готви петел за именика или кокошка за именицата. На трапезата се слагат курбан от овче месо, гювеч с овнешко, печени ябълки, рачел от тиква, пита с ябълки.

Димитровденската трапеза пази характерния си облик в българските домове, дори и в тези, в които няма именици.

Ето няколко рецепти, които може да ви помогнат да изненадате близките си на празника, а ако нямате време да сготвите или упражненията в кухнята не са вашата сила, може просто да купите едно пиле на грил и един ябълков щрудел от близката пекарна и да спазите традицията.

Тежък петел

Характерно за тази рецепта е, че птицата се пълни с месна плънка.

Необходими продукти:

1 бр. млад петел 

1 голяма глава кромид лук

150 г сварен телешки език (обелен и нарязан на ивици)

100 г пушени свински гърди

2 с.л. брашно

1 филия стар хляб

2 яйца

1/2 ч.ч. готварска сметана

1 щипка захар

черен пипер

1 лимон

магданоз

олио

 

Начин на приготвяне:

Добре почистеният млад петел са намазва отвътре с малко мазнина. Натрива се със сол и черен пипер и се напръсква с лимонов сок (не ползвайте готов продукт, защото в повечето случаи е имитация). Дреболиите му се сваряват в подсолена вода, отцеждат се, нарязва се на ситно и се смесват със ситно нарязаната глава лук.

 Към тях се добавя натрошеният хляб, предварително свареният и нарязан на ивици език, жълтъците на яйцата, наситнен магданоз и черен пипер. Сместа се разбърква и се използва, за да се напълни петлето.

Отворът се зашива.

Пушените гърди се нарязват на тънки филии и с тях се покриват гърдите на птицата. Тя се поставя в подходяща тава, залива се със 2-3 с.л. мазнина, отстрани се сипва малко от бульона от дреболиите, покрива се с домакинско фолио.

Ястието се пече около 90 минути на умерена фурна, като от време на време се залива със соса от печенето. 10 минути преди готовност се залива със сметаната и се запича.

Готовият петел се прехвърля в чиния за сервиране. Сосът от печенето се сгъстява с брашното, подправя се с щипка сол, щипка захар и малко лимонов сок и се поднася заедно с месото.

 

Курбан с овче месо

ЗА ДА НЕ МИРИШЕ ОВЧЕТО МЕСО, НАКИСНЕТЕ ГО ОТ ПРЕДНАТА ВЕЧЕР заедно с джолана в студена вода, към която добавете 4-5 с.л. оцет и по желание дафинов лист и няколко зрънца бахар.

Необходими продукти:

500 г овче месо (може да се замени и с агнешко, но ви напомняме, че по това време на годината в магазинната мрежа ще намерите само или дълбоко замразено, или вносно)

1 бр. овчи джолан

2 глави лук

3 домата

3 моркова

целина - корени

магданоз - корени

6-7 скилидки чесън (внимавайте да не е китайски, защото посинява при готвене)

Начин на приготвяне:

Ястието се приготвя, като месото и джоланът се посоляват и се сваряват. По време на варенето периодично отпенвайте. Варете, докато месото по джолана започне само да се отделя от кокала. Когато месото е почти готово, се добавят зеленчуците, без да се нарязват. Варят се до омекване.

Ябълкова пита за начинаещи домакини

ЛЕСНА И ВКУСНА ябълкова пита с орехи.

Необходими продукти:

1 ч.ч. настъргани ябълки
1 ч.ч. вода
2 ч.ч. брашно
1 ч.ч. смлени орехи
1/2 ч.ч. грис
1 ч.ч. захар
2 ч.л. канела
1/2 ч.ч. олио
1 ч.л. бакпулвер
кора от лимон 

2 ванилии
3 с.л. ром или вишновка

 

За сиропа:
2 ч.ч. захар
250-300 мл вода
1-2 ч.л. ром или вишновка

Начин на приготвяне:
Плодовете се настъргват на едро ренде. Всички останали продукти се прибавят до получаване на хомогенна смес. Пече се около 50 минути в умерена фурна.

Изстиналата пита се полива с готовия сироп.

Източник: chernomore.bg

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Вижте топ хороскопа на Алена за неделя - Овните готови на всичко, за да постигнат целите си, денят за Рибите е спокоен САМО В ПИК: Вижте топ хороскопа на Алена за неделя - Овните готови на всичко, за да постигнат целите си, денят за Рибите е спокоен
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО) Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО)
ново
Днес: 59
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК