ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Изключеният от ДПС Лютви Местан, уличен в протурски политически позиции и в обслужване на чужди държавни интереси, щe прави нова партия с претенции за евроатлантизъм, свобода и толерантност, чиято абревиатура „случайно” е… ДОСТ – турската дума за приятел. Местан прави партията си, след като отрече принципа на „заедност” на българския народ, на светския и мултиетнически характер на ДПС, отстоявани в течение на четвърт век от лидера на партията д-р Ахмед Доган; след като позорно се укри в турското посолство и два месеца дава противоречащи си обяснения за това си действие; Местан учредява партия, след като турският посланик бе привикан във Външно заради намеса във вътрешните ни работи по казуса „Местан”; след като турският външен министър се канеше да дойде в България и да агитира в полза на Местан – безпрецедентен акт в историята на дипломацията!
След като турски дипломати от най-висш ранг придружаваха Местан по време на партийно мероприятие; след като авторитетни обществени фигури алармираха за нерегламентирано шетане на турски емисари в Кърджалийско и в Родопите с цел вербуване за проекта „ДОСТ”; след като се разкри, че Турция финансира директно три религиозни ислямски училища у нас, при положение че нашата, традиционна Православна църква има само две такива училища. Местан прави партия в условията и на един уникален европейски и глобален контекст, който анализатори наричат война на радикалния ислям срещу християнската цивилизация. Война не само в Близкия изток, където християнските общности са подложени на безпощадно прочистване, но и в Европа, където тероризмът и насилието станаха всекидневие. Война срещу християните, която след 10 века е на път да обедини усилието на двама от най-влиятелните духовни лидери на света – католическия папа Франциск и руския православен патриарх Кирил.
Къде е българската държава, къде са българските специални служби и прокуратурата, които трябва да зададат на Местан нужните въпроси за неговата дейност, несъвместима с българските интереси? Къде са институциите, които знаят, че религиите са отделени от държавата, но образованието е част от нея? Защо българската държава приема спокойно възможността да бъде създадена партия, подвластна и направлявана от чуждо посолство?