ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Доходността на универсалните пенсионни фондове от началото на годината е 2.65%, а тази на професионалните - 2.05%. Това стана ясно по време на изслушване на Комисията за финансов надзор (КФН) в парламентарната анкетна комисия за работата на пенсионните фондове, съобщава Money.bg.
Изнасянето на тези данни стана след обяснение на зам.-председателя Ангел Джалъзов по въпроса за появилата се в медиите информация за спад на фондовата борса от началото на годината и евентуалната опасност за парите на пенсионните фондове.
Според данните КФН най-старият индекс SOFIX е на минус 8.17% от началото на годината, но това според тях е временно явление, тъй като през миналата 2014 г. е завършил на +12%.
Каквото и да се случи на Българската фондова борса обаче,парите за втора пенсия не са застрашени, защото инвестициите в акции на пенсионните дружества са едва 6.08% от общия портфейл, а над 50% от всички капиталовложения са на международните пазари.


