Доц. Антоний Гълъбов: Продуцентите на "Демократична България" пренасочват финансите си към Кирил Петков и Асен Василев
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдещият проект на двамата служебни министри на Румен Радев - Кирил Петков и Асен Василев, ще прилича на универсалния перилен препарат „НДСВ“. Това разкрива политологът доц. Антоний Гълъбов, цитиран от "Фактор".
"Този бъдещ проект е пропаганда, която върви трета седмица, излъчва се от едни и същи говорители и създава един политически мираж. Това, което можем да кажем със сигурност е, че няма да видим партия или движение, а най-вероятно политически инженеринг – технологично решение, което ще тества варианта за пропрезидентска формация. Целта е само една и тя не е този проект да управлява, а да осигури връзка между други политически партии, чрез които Румен Радев да успее да сглоби мнозинство в следващия парламент, което да зависи изцяло пряко от него. Всички приказки за това, че на Кирил Петков му пукало за България, а Асен Василев щял да мисли за родината, е игра с публиката. Ние познаваме този подход. Преди 20 години ни го продадоха във вид на универсалния перилен препарат „НДСВ“, коментира политологът.
Според него е било абсолютно ясно, че протестите от миналата година няма да родят смислена алтернатива на ГЕРБ и Обединените патриоти. "Не се направи елементарно усилие да се предложи друг модел на управление на България. Точно заради това в 45-ото и 46-ото Народно събрание видяхме оголени корпоративни интереси, представлявани от хора, които настояваха само за това, за което им се плаща. Голямото разочарование сред избирателите има своето основание", категоричен е той.
Според него и Петков и Василев не са нещо ново. "Кирил Петков, като съучредител на „Да, България“, е човек от същия кръг. Той обаче започна да се разтваря в зависимост от посоката на финансовите потоци. Ако се инвестира в нов проект, то значи, че досегашните продуценти на „Демократична България“ не са доволни от своите представители. След като стана ясно, че корпоративните интереси не намират смислен носител, който да ги удовлетвори, е напълно възможно финансирането да се пренасочи към Кирил Петков и Асен Василев. Затова твърдя, че тук не става въпрос за бъдеща политическа партия или движение. Двамата служебни министри имат различен икономически профил. Те не могат да сформират единен политически субект, но могат да бъдат водещи лица в технологичен проект", анализира доц. Гълъбов.
Той прогнозира, че такъв проект би взел гласове най-вече от „Демократична България“. "В същото време ще има ясен профил, с който ще се опита да привлече по-младото поколение от БСП. Това са онези деца и внуци на някогашната партийна номенклатура, които предпочитат да се изживяват днес като либерали, като хора, ходили в чужбина и с дипломи от там. Говорим за сценарий, който има за цел да привлече периферии. Преди 20 години заявих, че НДСВ е амалгама от периферии. Точно това подготвя в момента администрацията на Румен Радев и неговите политтехнолози. Умишлено използвам понятие „политтехнолози“, защото то е наложено в Руската федерация и искам да бъдат разбран правилно", казва политологът и смята, че подобен проект е била „Има такъв народ“ като алтернативен сценарий на Румен Радев, който обаче е със средносрочен хоризонт.
"Избирателите на ИТН имат съвсем различен идеологичен профил. Те са по-скоро деца на средните слоеве в българското общество, които още в детството си започнаха да усещат, че са губещи. В това отношение силата на ИТН няма да отслабне. Аз не изключвам дори т.нар. партия на Слави Трифонов да увеличи малко електоралната си подкрепа на следващите избори", заявява анализаторът. Според него самият Радев не е конструктор на новата партия, а тя е проект на хората, които стоят зад Радев: "Става дума за кръгове, които стоят над и встрани от Румен Радев. Той е част от един по-цялостен замисъл и колкото по-рано българските избиратели разберат това, толкова по-добре".
Доц. Гълъбов смята, че Румен Радев няма да бъде кандидат на БСП, тъй като амбициите му и сценарият, в който е ангажиран, не предвижда да излезе като партиен участник на предстоящите избори. Той ще търси според него подкрепата на няколко политически формации, на които ще разчита да съберат мнозинство в следващия парламент.
"Целта на този сценарий е да имаме мек полупрезидентски режим, в който да присъства формално работещо Народно събрание, но мнозинството да зависи от президента. Избирателите на БСП трябва да започнат да разбират, че за пореден път ще трябва да гласуват за човек, който не е техен кандидат. През 2016 г. Румен Радев не беше издигнат от нито една партийна структура и беше господин „никой“. Той беше инкрустиран и имплантиран в предизборната кампания", коментира още политологът.
По повод заканата на ДПС да направят всичко възможно Радев да не спечели втори мандат, след като спечели първия с техните гласове, доц.- Гълъбов смята, че ДПС се обяви срещу Румен Радев още миналата година. "След агресивната реакция на президента срещу Мустафа Карадайъ, никой от избирателите на ДПС няма да подкрепи кандидатурата на Румен Радев за втори мандат. Това засега очевидно не притеснява политтехнолозите на „Дондуков“ 2, но е време да започне да ги вълнува, защото при ниска избирателна активност, електоратът на ДПС е много по-дисциплиниран и организиран и може да има сериозна тежест на втория тур", категоричен .