Доц. Наталия Киселова с тежки думи: Задавам си въпроса доколко са компетентни юристите в МВР
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
През последните 48 часа си задавам два въпроса. Първият е доколко са компетентни юристите в МВР? И вторият – колко компетентни са онези хора, които се занимават с имиджа на правителството? И отговорите не са много радостни. И с колеги, и със студенти си говорим, че са очаквали повече компетентност и са разочаровани.
Това от ефира на телевизия "Нова нюз" доцент Наталия Киселова, преподавател по Конституционно право в Софийския университет
"Ако обвинението им е в качеството им на длъжностни лица – да, трябва да има следовател при провеждането на разследване", посочи тя в отговор на въпроса има ли спор дали следовател трябва да провежда разследването на лица, които са били членове на министерски съвет.
“Ако трябва да бъдем обективни – първо МВР влезе без белезници. Имаме едно уважително, не унизително отношение към хора, които са свидетели и евентуално ще станат обвиняеми. Няма насочено оръжие. МВР от тази гледна точка си е научило урока. Но това не е достатъчно – трябва да има достатъчно данни, за да могат да убедят прокуратурата“, посочи тя.
Според нея провеждане на разследване по ”неотложност” е въпрос на преценка.
“Ако внимателно четем НПК – става дума за прикриване на следи, загуба на следи или нещо, което не може да се повтори и е уникално. Оттук и въпросът дали всички тези действия са неповторими. Сигурно е възможно да бъдат повторени и обискът, и огледа. Или е въпрос на тактика на полицията в разследването”, посочи Киселова.


