Доц. Стойчо Стойчев пред ПИК TV: Сараите в Бояна се оказаха залог - имот срещу подкрепа

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Не мисля, че ситуацията е изнервена. По-скоро малките партии се борят за своето място под слънцето. Те търсят своите пет минути слава, иначе няма повод за каквото и да е изнервяне на ситуацията. Видяхме, че по-големите партии до този момент се отнасят доста спокойно и към вотовете, и към текущите проблеми в държавата. Така че, ако се създава впечатление за някаква изнервеност в рамките на парламента, то е за да се маркира поле и да се спечели обществено внимание.
Така коментира доц. Стойчо Стойчев драмите в дебата по вота на недоверие в предаването "Видеовръзка с Цветан Фиков" по ПИК TV.
По темата за скандала със Сараите политологът отбеляза, че явно Ахмед Доган и АПС смятат, че имат някакво морално право върху този имот. По думите му, след като са били изгонени от нотариалния собственик, явно са се надявали, че щом са част от управляващото мнозинство, този имот ще им се върне.
"Явно в разговорите с останалите управляващи партии са стигнали до момент, в който той е поискал да му се върне този имот. Явно не е получил аргументи или обещание това да стане и затова е пробвал да го направи от позиция на партия, която подкрепя управляващото мнозинство. Появяват се в имота, разчитайки, че като управляваща партия няма да бъдат изведени оттам от органите на реда. При положение обаче, че са изведени от имота, явно отпада и последното съображение на партията на г-н Доган да подкрепя това мнозинство", обясни политологът.
Според него, явно този имот в Бояна е бил залогът на АПС да останат в управлението. По думите му, от друга страна, е очевидно, че управляващите партии няма как да влязат в остър дисонанс с правните имотни норми и затова се е стигнало до ситуацията.
"Каквото и да произтече от тези истории, е ясно, че официално и формално това вече е кабинет на малцинството. Има обаче поле за търсене на някаква парламентарна подкрепа, но в условни граници. Първата условна граница е мониторинговият доклад за Еврозоната. Той беше определен като отправна точка и спрямо програмите на две партии, които са извън мнозинството – ПП-ДБ и ДПС-Ново начало. Те са обявили, че докато не стане факт присъединяването на България към Еврозоната през 2026 г., ще поддържат кабинета или най-малкото няма да гласуват против него", припомни доц. Стойчев.
Той смята, че решенията, които са обективирани през ПВУ или Еврозоната, ще намерят нужната подкрепа за гласуване в парламента. Според него е ясно, че ПП-ДБ вървят в някаква посока с АПС и вероятно ще търсят тяхната подкрепа за вкарване на вот след конвергентния доклад.
"Те се появяваха вече на няколко места заедно и на протести заедно. Като цяло, и в сагата още от самото начало на разцеплението на ДПС, ПП-ДБ заеха страната на Доган в този конфликт. Ясно е, че в тези две формации ще се върви към някаква консолидация на позициите, включително и парламентарно сътрудничество. Ако конвергентният доклад излезе през юни, събитията ще съвпаднат с отпуската на парламента и ПП-ДБ спокойно ще могат да внесат своя вот на тема "корупция" през септември или октомври", завърши доц. Стойчо Стойчев.
Целия разговор гледайте във видеото: