Доц. Стойчо Стойчев: Президентството вече е конфликтна страна, а не помирител. Борисов отговаряше на разнопосочни искания и търсеше баланс
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Предизборната кампания вече е започнала. Утре просто ще бъдат поставени някакви граници. Изказването на президента вчера е част от историята на противопоставяне между президента и премиера. Това коментира проф. Антоний Тодоров в студиото на БНТ.
„Ясно е, че в България дебат за политиката няма. Разделили сме се на фенклубове точно както във футбола. Става въпрос за двама души с много високо его, които заемат високи държавни позиции. Воюват не две институции, а двамата души, които ги заемат.“, заяви неговият събеседник доц. Стойчо Стойчев.
Според проф. Тодоров самата конституционна уредба предполага конфликт и напрежение межди институцията на президентството и на изпълнителната власт. Той изрази мнение, че политиката не е шоу, а от нея зависи как ще живеем.
Доц. Стойчев каза, че не трябва да се прекрачва добрият той в противопоставянето между институциите: „Когато възникнат конфликти, трябва да търсим тяхното институционално разрешение. През последната година видяхме, че се търсят опити конфликтите да не се решават институционално. В такава обстановка трябва да имаме помирител, а не обединител“. Според Стойчев, президентската институция вече не е център на баланс, а страна в конфликта.
Управлението на Борисов е показало, че под натиска на улицата може да се сменят министри, коментира доц. Стойчев: „Той се стремеше да отговаря на всякакви разнопосочни искания, търсейки баланс. В крайна сметка цената на изкарването на този мандат не е висока и това го доказват социологическите проучвания“.
Според проф. Тодоров опозицията е малка и раздробена. Политическите партии се обръщам към всички в обществото: „Заличаването на разликите ще попречи на информирания избор“.