Доц. Стойчо Стойчев С ТОП ПРОГНОЗА пред ПИК TV: Минимум шест партии в следващия парламент, може и осем! "Възраждане", ДПС и ППДБ в битка за второто място (ВИДЕО)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Политиците се съобразяват с това какво избирателите искат да видят. Те обикновено таргетират тези хора, които са склонни да гласуват винаги и са склонни да гласуват по емоционални подбуди, а не по рационални. Така коментира старта на предизборната кампания политологът доц. Стойчо Стойчев в предаването "Видеовръзка с Цветан Фиков" по ПИК TV.
По думите му ние се намираме в перманентна предизборна кампания и това не е само защото изборите са на често, а и защото партиите са в такъв режим на комуникация. Според него политиците предлагат на своите твърди ядра и агитки повод за нахъсване и настървение и взаимна конфронтация. Той отбеляза, че това са неща, които да ги държат мобилизирани, както при футболните мачове и агитките по стадионите.
"Не е важно какъв футбол се играе и дали е качествен, важното е агитките да се сбият и да се замерят с ракети. По същия начин и в българския политически живот хората, които искат да чуят рационални аргументи и да видят кампания, дебати, спор за визия или идеи, до такава степен са отчуждени от политическия процес, че трудно биха били накарани да гласуват дори да получат такъв тип качествена кампания", допълни доц. Стойчев.
Според него по тази причина и политиците се ориентират към хората, които са потребители на политическото риалити. По думите му това не са хора, които задължително са от твърдите ядра, а често са и такива, които гласуват за най-скандалния или за тези партии, чиито лидерите се държат най-скандално.
"От тези скандали с пудели и пачки никой на практика не губи. Някои хора ще кажат интуитивно "ама как така, ето Промяната са почти с 10% разлика от ГЕРБ", но ГЕРБ не са се покачили много като доверие, а просто Промяната губи доверие, но не може да кажем дали тази загуба на доверие се дължи на тези скандали или на нормална ерозия, която изпитва всяка партия 4-5 г. след като се появи. Просто хората се изморяват да поддържат един модел", подчерта политологът.
Той отбеляза, че не може да се каже, че някой ще придърпа избиратели от Продължаваме промяната. Според него единственият субект с подобен капацитет е "Синя България", но подчерта, че хората, гласували за Промяната, по-скоро няма да отидат да гласуват, отколкото да гласуват за друга партия.
"Трудно е да се направи прогноза за мнозинство в следващия парламент, защото виждаме, че и в момента има три партии, от които всяка може да бъде втора, трета или четвърта. Не са само ДПС и Промяната в битка за второто място. Възраждане също може да е втора, ако има ниска избирателна активност. Има голямо значение дали и парламентът ще е от шест партии. По-малко от шест няма да бъдат, но е възможно да бъде от седем, може да бъде и от осем. При шест партии конфигурацията ще е една, а съвсем различна ще е при осем. При осем партии ще се направи по-лесно мнозинство, отколкото при шест, но това управляващо мнозинство ще бъде доста пъстро. Ще бъде сглобено от поне три политически субекта, ако не и от четири", смята Стойчев.
По думите му е много трудно да се прогнозира за след месец, а още по-трудно ще е да се прогнозира за след шест месеца, ако попаднем в спирала от избори. Според него са ясни кои са основните партии, но е важно с колко депутати ще са в парламента.
"Нещата са доста неясни в това отношение. Като линия на управление предполагам, че няма да има изненади, защото когато има период на политическо привидно безвластие - администрацията е тази, която движи управлението. Тя го движи по нейната си логика в едни утвърдени канали. До голяма степен ще институционализираме такъв модел, какъвто има в Холандия или Белгия на дълги периоди без мнозинства", заключи доц. Стойчо Стойчев.
Целия разговор гледайте във видеото: