BG EN

Драгомир Стойнев: ВМЗ пак е в задния двор, има риск да не изпълни поръчките си

ЧАС ПИК

Драгомир Стойнев: ВМЗ пак е в задния двор, има риск да не изпълни поръчките си

6674
на 16.09.2015
Драгомир Стойнев: ВМЗ пак е в задния двор, има риск да не изпълни поръчките си
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

„Има сериозен риск ВМЗ „Сопот” да не изпълни поетите поръчките в срок и отново да бъде дестабилизирано”.  Това заяви на пресконференция в Карлово зам.-председателят на БСП и депутат от левицата Драгомир Стойнев. По думите му ВМЗ пак е в задния двор на това управление, като много бързо са били забравени кризата от януари 2013 г. и фактът, че заводът храни целия регион. „Губим и позиции на стратегически външни пазар, и на специална продукция, докато се упражняваме как се управлява военен завод”, добави Стойнев.

препоръчано

Той поясни, че технологичните процеси в момента са затормозени, има сериозно забавяне в разплащанията с доставчици и забавяне на самите доставки, което води до претоварване на работниците и опасно скъсяване на срокове. Това депутатът определи като причина в много случаи за опасно занемаряване на технологичната  дисциплина в предприятието.

„Рисковете растат и защото след взривовете на площадка Иганово не бе направена и програма за компенсиране на загубените 3 месеца, през които не се работеше.  Към момента финансирането на дружеството е изцяло за сметка на авансови преводи по стари договори. Ако те не бъдат изпълнени в срок до края на годината, можем отново да очакваме нестабилност във ВМЗ Сопот”, предупреди Стойнев.По негова информация натрупаните задължения за енергия и вода вече са над 1 милион лева.

Стойнев посочи и друг притеснителен факт, а именно, че търсенето на нови поръчки е зациклило и новото ръководство не е осигурило нито един солиден дългосрочен договор. Той припомни, че старият екип е оставил договори за производство и доставка на специални изделия на обща стойност 212 млн. лв., което означава обезпеченост минимум за 2 г. напред. „Разбирам, че това дава спокойствие, но времето минава бързо. Причините за затормозеното производството във ВМЗ са изцяло кадрови. Управлението на предприятието е разклатено, не е ясно кой носи отговорност за оперативното ръководство”, категоричен е депутатът.

Драгомир Стойнев призова Министерство на икономиката да си влезе в ролята и да не си играе на кадрова политика. По думите му политическите назначения в стратегически отрасли и специални производства са високо рискови.  „450 нови работника бяха назначени във ВМЗ Сопот в периода 2013-2014 г. През 2014 г.  за първи път след 8 години загуби дружеството излезе на печалба. За периода 2013–2014 г. задълженията на дружеството са намалени с повече от 30 млн. лв”, припомни Стойнев.

Бомба x
Хороскоп за март: Трансформация и баланс за всички зодии Хороскоп за март: Трансформация и баланс за всички зодии
ПИК TV x
БЕЗПРЕЦЕДЕНТНА СИТУАЦИЯ! Радев наруши правилника на НС, но постави на място депутат от Възраждане (ВИДЕО) БЕЗПРЕЦЕДЕНТНА СИТУАЦИЯ! Радев наруши правилника на НС, но постави на място депутат от "Възраждане" (ВИДЕО)
ново
Днес: 7
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК