Пресслужбата на новия министър съобщи най-накрая за срещата му със зам.-министъра на енергетиката на Русия Анатоли Яновски
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Пет часа след като мина срещата между министъра на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев с руския зам.-енергиен министър с ресор „Международно сътрудничество“ Анатоли Яновски, от министерството благоволиха да съобщят за какво всъщност са говорили.
От пресцентъра на МИЕ казаха, че прессъобщението било готово отдавна, но се чакало одобрение от новото ръководство на ведомството. ПИК вече съобщи за мистериозната среща, която никъде не бе обявена и успя да разпита руския зам.-министър (вижте под този материал в „Още по темата“).
Тъй като българският министър отказа да даде изявление веднага след срещата, към 16 ч. следобед от енергийното ведомство съобщиха какво е отговорил на емисаря на Москва. "Всеки съвместен проект с Русия, който е от взаимен интерес и за двете страни, ще получи подкрепа от българското правителство", цитира пресцентърът на МИЕ думите на министъра Драгомир Стойнев по време на срещата с Анатоли Яновски.
Според ведомството, той уверил своя гост, че „правителството ще подкрепя дългосрочните взаимноизгодни отношения с Руската федерация на базата на двустранния диалог, откритостта и взаимния интерес“.
Българската и руската страна се съгласиха, че трябва да бъде спазван предварително утвърдения график. Около 70% от подготвителните работи, предхождащи строителството, вече са свършени – разгледан е докладът за Оценката за въздействие ввърху околната среда (ОВОС), „до дни“ щели да започнат и обществените обсъждания на проекта с местните общности. „Руският гост подчерта признателността си към България, че е една от първите държави, обявили "Южен поток" за проект с национално значение, което значително ускорява дейността по реализацията му“, похвалиха се подчинените на Драгомир Стойнев.
"Южен поток" е проект от изключително важно икономическо, регионално и енергийно значение", казал е Драгомир Стойнев и подчертал „необходимостта нашата страна да се съобрази както с българското, така и с европейското законодателство при изграждането му. В противен случай България е заплашена от санкции от ЕК“. По този спорен въпрос обаче не се дават повече подробности, а именно нарушенията по Третия енергиен либерализационен пакет на ЕС, задължаващ да се дава достъп на 50% от тръбите на трети компании е основният проблем на проекта на „Газпром“.
"Решението за регулаторната рамка трябва да е общо за всички участници в проекта като се спазват задълженията от международните договори на страните", заяви на свой ред относно Третия енергиен либерализационен пакет Анатоли Яновски. По неговите думи както България, така и Европейският съюз „имат интерес от реализацията на "Южен поток", защото той „не само диверсифицира газовите доставки за Европа“, но „има и съществен принос за икономиките на България и ЕС“. Прогнозите му сочат, че използването на природен газ в ЕС щяло да се увеличава, тъй като това е „екологично най-чистото гориво“.
По време на разговора руската страна получила и „уверенията на българската страна“, че „следим с изключително внимание и загриженост“ разговорите между Русия и ЕС по регулаторната рамка на проекта – очевидно се има предвид прословутият Трети пакет. "Бих искал да потвърдя намерението на нашето правителство за реализация на "Южен поток" и ние ще подкрепяме пред ЕК този проект", каза Драгомир Стойнев.
От МИЕ признават, че в рамките на срещата бе обсъдена и темата АЕЦ "Белене" – от ведомството не пишат директно за рестарта на проекта, но това става ясно от лаконичните цитати на Драгомир Стойнев. Нашият министър уверил Анатоли Яновски, че може и да не пестим пари за размразяването на проекта: „Въпреки нелеката финансова ситуация в страната, е възможно да актуализираме финансово-икономическия анализ на проекта“.
Драгомир Стойнев пък получил „уверенията на руската страна за готовността й да продължи дискусиите“ по АЕЦ "Белене" с българските партньори. Министърът ни обаче подчертал, че „всеки съвместен енергиен проект трябва да бъде разглеждан поотделно и да не се допуска мнението по един от тях да влияе върху друг“.