ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Управлявате бюджета така, както правите и пътища - на парче и не съвсем качествено. Триковете с бюджета обаче са много по-опасни от триковете с лентичките. Това заяви бившият икономически министър и настоящ депутат от БСП Драгомир Стойнев в парламентарна декларация от името на своята група.
Игра на числа - това са успехите на правителството в отчетите за изпълнение на бюджета за първото тримесечие, каза Стойнев. Жертвите на тези игри обаче са хиляди български граждани, а резултатът е бедност, надвиснала над настоящето и бъдещето им, подчерта той. Събраните приходи от корпоративни данъци за първото тримесечие на 2015 година са 20 милиона по-малко от същия период на 2014 година, анализира Драгомир Стойнев. Според него фирмите работят в по-лоши условия, а това се допълва и от факта, че през първото тримесечие на 2015 година фирмите са инвестирали 550 млн. лева по-малко за обновление на своето производство, сравнение със същия период на 2014 година.
През януари - март 2015 г. разходите за придобиване на дълготрайни материални активи са приблизително 3 млрд. и 50 млн. лева, а за първото на 2014 г. - 3 млрд. и 600 млн. лева, подчерта депутатът от опозицията. През цялата 2014 г. тези ключови за растежа разходи са се увеличи, като през последното тримесечие са 5 млрд. и 350 млн. лева.
Според НСИ очакванията на бизнеса - частен и държавен, са 30% по-малко инвестиции спрямо предходната година, а инвестициите в частния сектор, отново според НСИ, ще се свият с почти 40%. "Данните са показателни - застой, затваряне на предприятия, загуба на работа, липса на доходи, увеличаване на бедността. Това е проекцията на вашите числа върху истинския живот", каза Стойнев и добави, че цифрите не са в полза на увереността, че управлението върви в добра посока. Събраните приходите от данъци от физически лица през първите 3 месеца на 2015 г. са с 1 млн. лева по-малко сравнение със същия период на миналата година. За една година с 500 000 са се увеличи трудещите се, които работят за доход около минималната заплата, продължи с данните бившият икономически министър.
Според него данните на НСИ сочат, че българите са започнали годината с песимизъм. Вътрешното потребление е намаляло с 32 млн. лева спрямо първите три месеца на 2014 година, подчерта Стойнев. "Тежката сянка на първото правителство на Борисов тегне и над този кабинет. Управлявате бюджета така, както правите и пътища - на парче и не съвсем качествено. Триковете с бюджета обаче са много по-опасни от триковете с лентичките", коментира той.
От 1,2 млрд. лева преизпълнение на приходите, около 500 млн. лева идват от неданъчни приходи и помощи, събрани държавни и общински такси и от средства от фондовете на ЕС по проекти, стартирали през 2013 - 2014 година, посочи той. Преизпълнението на приходите от ДДС с 350 млн. лева е счетоводен номер, обяви Стойнев. Според него той не се дължи на реформи, на нови политики и значими събития в икономиката, а на по-високия размер на декларирания от фирмите ДДС за внасяне за януари 2015 г., дължим за декември 2014 г. и на засиленото му връщане в края на 2014 г. "По този начин ДДС-то, подлежащо на връщане през 2015 г., е по-малко. Нетният резултат е, че в новата 2015 г. в бюджета има повече средства по ДДС, за да се отчете преизпълнение за сметка на 2014 година", обясни Стойнев.
Плашихте ни с дефицита, припомни депутатът и добави, че правителството отчита дефицит за 2014 г. в размер на 3,7% от БВП. "Това означа, че трябва да се стартира процедура по свръх дефицит, но такава няма - защо? Защото "Евростат" ви опровергава и сочи по-малък дефицит - 2,8% от БВП.
На кого да вярваме - на Борисов или на "Евростат", попита Драгомир Стойнев. "Спрете да си играете с числата", призова Стойнев и коментира, че БСП изважда истинските числа не за да трупа дивиденти, а за да събуди управляващите. "За да сме обективни трябва да отчетем, че управлението на приходите от акцизи е положителна тенденция, която трябва да опазите до края на годината", завърши с положителна оценка Стойнев.