BG EN

Древният Марс бил двойник на Земята

СВЕТЪТ ДНЕС

Древният Марс бил двойник на Земята

8836
на 21.07.2015
Древният Марс бил двойник на Земята
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Марсоходът Curiosity е открил на повърхността на Марс скали, сходни с преобладаващите на Земята преди 2,5 млрд. години, съобщава "МегаВселена", позовавайки се на портала Sci-News. "Марс е разглеждан като почти напълно базалтова планета с наличието на тъмни и сравнително плътни магмени скали, подобни на тези, които образуват океанската кора на Земята. Но кратерът Гейл, където кацна марсоходът Curiosity, съдържа фрагменти от много древни магмени породи с ясно светъл цвят", казва д-р Роджър Уинс от Лосаламоската национална лаборатория.

препоръчано

Изследователите получили изображения и данни от химическия анализ на фрагментите и стигнали до извода, че образуванията със светъл оттенък се състоят от фелдшпат и вероятно кварц, което ги прави подобни на гранитната континентална кора на Земята, преобладавала на планетата преди повече от 2,5 млрд. години. По-рано холандски изследователи установиха, че преди около 1 млн. години на повърхността на Марс е имало вода и дори своеобразни реки, което не е толкова отдавна според космическите мерки.

Сподели:
Бомба x
Хороскопът за сряда: Ето как как всяка зодия може да използва деня за личен напредък, емоционален баланс и по-добри решения Хороскопът за сряда: Ето как как всяка зодия може да използва деня за личен напредък, емоционален баланс и по-добри решения
ПИК TV x
САМО В ПИК TV! Разпада ли се Промяната във Варна? Журналистката Наталия Господинова: Цялата организация е създадена от приятелски и роднински кръгове около семейство Лорер и ресторант Хоризонт“ (ВИДЕО) САМО В ПИК TV! Разпада ли се "Промяната" във Варна? Журналистката Наталия Господинова: Цялата организация е създадена от приятелски и роднински кръгове около семейство Лорер и ресторант "Хоризонт“ (ВИДЕО)
ново
Днес: 21
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК