ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
В соколарството, един от най-древните спортове, навлизат високите технологии, като за тренировките на птиците се използват роботизирани летателни машини, пише New Scientist. Тенденцията може да бъде полезна и в усилията за опазване на природата.
Соколът на Пол Маскъч е объркан, когато за пръв път вижда дрон. Маскъч, опитен соколар от град Парма в американския щат Айдахо, се грижи за здравето на птицата, чието крило е било счупено. Квадрикоптерът, оборудван със защита на перките, е поставен до сокола, а когато двигателят се включва, човекът дава на птицата храна, за да отвлече вниманието й от шума. Така, постепенно тя свиква с машината и скоро лети в небето, преследвайки дрона и макета на яребица, който виси от него. „Ако имаш птица, която трудно се поддава на обучение, така става лесно“, казва Маскъч.
Безпилотните самолети са завладели древния спорт през последните няколко години. Соколарите тренират птиците си да достигат големи височини, за да могат да виждат по-голяма площ, което прави по-вероятно откриването на плячка. Традиционно това се постига с възнаграждение за птицата всеки път, когато полети нависоко. Някои треньори подмамват соколите със стърв, закачена на хвърчило или балон. Дроните обаче осигуряват по-висока степен на контрол върху процеса. Базираната във Великобритания соколарска компания Wingbeat дори е разработила дрон, наречен Robara. Той прилича на хубара – вид дропла, която е любим обект на лов в Близкия изток.
Все пак дроните не допадат на всеки. „Ако искате да правите нещата по изкуствен начин, ако това ви харесва, няма проблем“, казва Том Кейд от природозащитната организация The Peregrine Fund. „Но, моля, не го наричайте соколарство“, подчертава той. Според Ник Фокс пък, който е отглеждал соколи за кралските семейства на Великобритания и Абу Даби и е директор на проекта Robara, роботизираното соколарство би могло да се превърне в състезателен спорт. Това от своя страна може да допринесе за опазването на хубарата в дивата природа, където е застрашена от изчезване, смята Фокс.