Д-р Георги Миндов предупреждава: COVID се събуди и ходенето по фестивали е игра с огъня
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Кабинетът не пуска безплатни тестове, за да не влезем в червената зона и да провалим туристическия сезон. Статистиката сега улавя едва 10% от болните от COVID, две трети от заразените изобщо не се лекуват. Заетите интензивни легла са най-сигурният знак кога идва пикът на пандемията.
Това коментира д-р Георги Миндов пред "Марица".
"Войната в Украйна не върви и затова пак се заговори за COVID. Пандемията не си е отишла, но засега няма основания за безпокойство. COVID в момента протича клинично леко и засяга средна възрастова група - хората между 30 и 50 години. Типизирането на варианта не мога да направя - то се прави с PCR-тестовете.
Дали е омикрон, или нещо друго, не знам, но протича по-леко. Има лека температура и дразнене в гърлото за 2-3 дни и това е. Според мен, първо, трябва да се намали карантината и, второ, да се въведат тия мерки, които бяха преди - да не се разкарват хората много напред-назад, а ние да можем да им пускаме дистанционно безплатни тестове. Това в момента не можем да го правим. Човек дори да се обади на личния си лекар да му пусне тест, не става, защото в момента чакаме здравното министерство да се изкаже по въпроса дали ще отпуснат пари за тях.
Проблемът е, че като пуснат тези тестове, ще скочи бройката на заболелите. А скочи ли бройката на болните, ще трябва да се затегнат мерките и ще пропадне туристическият сезон. Властите чакат да избутат до края на август и тогава вече - ела, че ми трябваш!
Карантината задължително трябва да се намали и пак трябва да има безплатни тестове. Ние седим и си говорим, пък в здравното министерство мислят за маски в автобусите! Това са глупости на търкалета. А в същото време правят в едно имение до Стара Загора - Мидалидаре, рок фест за 30 хиляди души. Току-що ми дойде един пациент болен оттам. Отишъл да слуша рок и се върнал с ковид под мишница. Хората на феста сигурно са спали друсани по треволяците. Въпросът е, че това са 30 хиляди души, сред които е върлувала заразата, коментира Миндов.