ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Гласуването на състава на новата Европейска комисия, Истанбулската конвенция и борбата с климатичните промени са във фокуса на започващата днес пленарна сесия на Европейския парламент.
Вотът, с който ще се утвърди Еврокомисията, начело с Урсула фон дер Лайен, е насрочен за сряда. Програмата на новата Еврокомисия и 26-имата еврокомисари ще бъдат представени пред евродепутатите в Страсбург от Фон дер Лайен. Великобритания не предложи своя кандидатура за комисар с мотива, че напуска Съюза и че на Острова предстоят избори през декември. А кандидатите на Франция, Полша, Румъния и Унгария бяха заменени с нови предложения, тъй като бяха отхвърлени при изслушванията.
Българският еврокомисар Мария Габриел ще отговаря за ресора „Иновации и младеж“, като председателят на Европарламента Давид Сасоли обяви, че в името на ресора може да бъде добавена думата „култура“. Ако получи зелена светлина от евродепутатите, новата Европейска комисия ще встъпи в длъжност на 1 декември и ще управлява в следващите 5 години.
Борбата с климатичните промени също е част от дневния ред на Европейския парламент тази седмица, като поводът е предстоящата среща на върха на ООН за климата следващия месец в Мадрид. Евродепутатите ще призоват за намаляване на въглеродните емисии, както и за постигането до 2050 г. на климатична неутралност - компенсирането на емисии от един сектор чрез инвестиции в чисти технологии.
В програмата на парламента е предвидено и обсъждане на Истанбулската конвенция и други мерки за борба с насилието срещу жени. Очаква се евродепутатите да призоват държавите членки, които още не са ратифицирали Конвенцията. Това са България, Чехия, Унгария, Литва, Латвия, Словакия и Обединеното кралство.