Евродепутатът Емил Радев: България трябва да ограничи метанола в течностите за чистачки
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Крайно необходимо е в България да бъдат въведени законодателни промени за ограничаване на високото съдържание на метанол в течностите за чистачки, с цел намаляване на смъртните случаи и тежките отравяния, в следствие консумация или работа с тези продукти, коментира Емил Радев, евродепутат от ЕНП-ГЕРБ.
Над 70% от продаваните у нас течности за чистачки съдържат до 35% метанол, при допустими според европейски експерти 0,6%. Продуктите с такива високи стойности трябва да са снабдени със специфични методи за затваряне и предупредителни холограми, а контролните органи трябва да следят за спазването на тези норми, гласи европейското законодателство. У нас обаче няма контрол на това производство и продажба, което води до значителни черни статистики. На опаковките на тези течности липсват обозначения, показващи на потребителите, че в тях се крият сериозни рискове за тяхното здраве не само при пряка консумация, но и при индиректно боравене с продукта.
Редица държави-членки на ЕС въведоха в националните си законодателства изрични забрани и ограничения по отношение на предлагането на пазара на течността за чистачки със съдържание на метанол. В Полша, Финландия, Дания от много години има изрична забрана за влагането му. Такова ограничение от скоро имат и Швеция, Дания, Норвегия, Литва, Германия и Австрия, като освен течност за чистачки, се посочват и различни продукти, използвани в бита и дори авто-монтьорството. След тях Чехия и Италия, които въвеждат сериозни рестрикции и мерки по отношение ограничаването на метанола в битови препарати, сред които и течностите за чистачки.
Въведените ограничения и забрани са продиктувани изцяло от съображения за опазване на общественото здраве. В България такъв закон относно метанола е имало от 1995 до 2005 година. В обхвата на забрана са попадали всички продукти, които хората използват в ежедневието и чиято употреба (спорадична или редовна) носи риск от безвъзвратното увреждане на човешкото здраве. Отпадането на забраната за използване на метанол в битовата химия преди 11 години у нас се е базирало на прибързано и неадекватно адаптиране на българската нормативна уредба с оглед на наближаващото ни присъединяване към Европейския съюз.
Добрата новина е, че в рамките на следващата една година се очаква ЕК да въведе единни за всички държави-членки правила по отношение на съдържанието на метанол в течностите за чистачки. Съществуващото европейско законодателство за етикетирането и опаковането им е неефективно и не допринесе за намаляването на големия брой тежки отравяния в страни, като България, коментира днес Емил Радев. Доклади на Комитета за социално-икономически анализи (SEAC) и Комитетът по оценка на риска (RAC) към ЕК посочват, че към момента европейските изисквания за производство на продукти със съдържание на метанол са минимални и не достатъчни, за да осигурят адекватна защита за здравето на потребителите.
Те се ограничават до предписване на специфични изисквания по отношение на опаковането и етикетирането на продуктите, съдържащи метанол. Рисковете се изобразяват като пламък, череп и под други форми, които са крайно неясни за масовия потребител.
Проверка на Министерството на здравеопазването у нас през 2014 г. показа, че в над 400 обекта се продават течности, на които изобщо не е упоменато съдържанието на метанол. Производителите им умишлено не поставят обозначения, чрез които да подскажат за вредите, които продуктът им може да причини дори при впръскване по предния прозорец, когато изпаренията навлизат в купето. Дори не се отчитат честите случаи на директна консумация на такива течности от деца и възрастни, които бъркат смъртоносната смес с високоалкохолна напитка.
Такива продукти се разпространяват масово и безконтролно на бензиностанции, в големи търговски вериги, малки магазини за продажба на резервни части и автокозметика, дори в известни интернет магазини.
Полша направи предложение до Европейската агенция за химикалите (ECHA) да въведе единно ограничение на съдържанието на метанол в течността за чистачки в концентрация равна на или по-голямо от 3 % от теглото. Два експертни доклада на ECHA вече са публикувани и подадени към Европейската комисия, в които не се препоръчва концентрацията на метанол не над 3%, а дори над 0.6% обемни единици. Единият даже препоръчва ЕС да забрани изцяло използването му, въвеждайки единни мерки за всички държави-членки на ЕС.
В края на 2015 г. Емил Радев отправи запитване към Европейската комисия, какви мерки предвижда спрямо ограничаването на метанола. „Окончателното становище на ECHA беше публикувано съвсем наскоро и двата доклада са още по-стриктни от полското предложение. Преди две седмици се свързах с агенцията и от там ме увериха, че докладите им ще бъдат изпратени всеки момент към Брюксел“, коментира Радев. Той е сигурен, че в следствие тези данни, се очаква до три месеца по процедура ЕК да вземе решение в полза на здравето и живота на хората и да ограничи отровната съставка от течностите за чистачки.
Въпросът за вредното въздействие на метанола в течността за чистачки върху човешкото здраве от няколко години е обект на интерес в повечето държави-членки на Европейския съюз. През последните няколко години на официалната интернет-страницата на ECHA (по инициатива на държави като Италия, Полша, Финландия и Чехия) бяха публикувани десетки доклади с научни и категорични доказателства за вредите от метанола върху човешкия организъм и високата смъртност в Европа в следствие директна консумация, като някои от изследванията задълбочават фокуса си върху негативното действие на метанола върху репродуктивните функции при човека при индиректна консумация. ECHA дава препоръка ЕС да въведе унифицирани за всички държави-членки правила, като най-силно застъпва препоръката метанолът да бъде напълно забранен под различни масови форми и продукти.