BG EN

Евродепутатът Емил Радев пред ПИК: Моделът на Маковей се провали в Румъния и Македония! Тя има недопустимо отношение към Борисов

ЧАС ПИК

Евродепутатът Емил Радев пред ПИК: Моделът на Маковей се провали в Румъния и Македония! Тя има недопустимо отношение към Борисов

36728
на 26.05.2015
Евродепутатът Емил Радев пред ПИК: Моделът на Маковей се провали в Румъния и Македония! Тя има недопустимо отношение към Борисов

Корупцията у нас не е по-голям проблем, отколкото където и да е в Европа

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Емил Радев е на 44 г., юрист, депутат в Европейския парламент, избран с листата на ГЕРБ. Бивш народен представител в 41-ото и 42-ото Народно събрание. Потърсихме го за коментар на казуса с дискусията с евродепутата и бивш правосъден министър на Румъния Моника Маковей в София, която разбуни духовете във властта у нас.

препоръчано

- Г-н Радев, вчера защо не присъствахте на дискусията в София с Моника Маковей?

- Първо, не бях поканен да присъствам. Второ, ние водихме дълги дебати с Моника Маковей, когато имаше изслушване във връзка механизма за сътрудничество и проверка в областта на правосъдието, организирано незнайно защо от Комисията по бюджетен контрол в Европарламента с докладчик Моника Маковей. Когато г-жа Маковей изрази своите адмирации за механизма и когато на практика всички присъстващи депутати – и от румънска страна 15 депутата, и от българска страна – ясно изразихме позиция, че този механизъм отдавна си е свършил ролята, че той вече не е ефективен. Ползва се за вътрешно-политически цели в някои държави-членки с цел да урони престижа на България и Румъния, с цел България и Румъния да бъдат държани вън от Шенген, да бъдат спирани еврофондовете на страната ни, което е недопустимо. Смятаме, че когато ясно сме показали воля за реформи, когато парламентът взема нужните мерки – ето в момента се променя и Конституцията, което е немислимо в много държави-членки, все пак е редно на десетата година този механизъм да бъде свален и да попаднем в общите механизми за наблюдение на нивото на корупция и на върховенство на закона, които Комисията и Съветът на практика въвеждат. Така че не да се сочат България и Румъния с пръст, а да бъдем равноправни членове на Европейския съюз.

- Т.е. това отношение на г-жа Маковей по някакъв начин Ви е засегнало?

- Естествено, г-жа Маковей се изказа много крайно и тогава, както се изказва много крайно и тук – в България. Аз не смятам, че ние трябва да гоним някакъв модел, още по-малко пък бил той румънският. Ако трябва да въвеждаме някакъв модел, нека да погледнем какво става във Франция, в Германия – страни със сходна правна система, които не мерят успеха си с броя на осъдените в затвора, а с много други показатели. Защото когато говорим за ниво на корупцията, трябва да знаем, че корупцията е широко разпространена в целия ЕС, не само в България и Румъния, и когато Европейската комисия направи доклад за нивото на корупцията през 2014 г., стана ясно, че гражданите на ЕС, и по-точно три четвърти от интервюираните, смятат, че корупцията е широко разпространена в страната им. И тук ние сме на 11-о място след страни като Гърция (99% там смятат, че корупцията е голяма), Италия (97), Литва, Испания, Чешката република (95), Румъния (93), Португалия, Словакия. Ние сме все пак на 11-о място.

- Мнението на Маковей за министър-председателя Бойко Борисов – че той е излъгал, че няма намерение да се бори с корупцията, обижда ли ви, как го приемате?

- Това е недопустимо отношение към българския министър-председател и въобще към българското правителство, защото министър-председателят беше човекът, който застана до правосъдния министър. И той явно заяви пред всички, че поддържа реформата в съдебната система. Даде абсолютни правомощия на министъра да стартира тази реформа. ГЕРБ е политическата сила, която събира подписи в парламента за промяна в Конституцията. Така че е недопустимо да говорим, че ГЕРБ и министър-председателят Борисов не стои зад реформата. Напротив – аз бих казал, че министър-председателят е моторът на реформата в момента и благодарение на него се случва нещо, за да бъде реформирана системата.

- Присъствието на министър Иванов дали беше редно на дискусията? От Реформаторския блок също присъстваха – те са коалиционни партньори на ГЕРБ. Това засяга ли ви по някакъв начин?

- Най-малкото трябваше да има реакция на тези думи на г-жа Маковей, защото аз не мога да кажа, че Реформаторският блок е бил организатор на тази дискусия, защото там видяхме само представители на ДСБ. И г-жа Кунева, и г-н Лукарски се разграничиха от това мероприятие. Не може да бъде нападана България при положение, че г-жа Маковей дори не е прочела българската Конституция. Ние знаем докъде доведе румънският модел. Ако той беше успешен, г-жа Маковей сега щеше да е президент на Румъния, а не да събере само 4,4% от гласовете на румънските избиратели. Румъния щеше да е вече със свален механизъм за сътрудничество и проверка в правосъдието и румънските депутати нямаше да приемат закон, който на практика да не позволява разследването им за корупция и свалянето на имунитета им, какъвто беше приет в края на 2013 г. И той доскоро действаше, преди Конституционният съд на практика да го свали. А нека не забравяме, че г-жа Маковей беше съветник и на македонския премиер Груевски в периода юли 2007 – април 2009 г., като отговаряше точно по въпросите за борба с корупцията, реформата на прокуратурата, на съдебната система, организираната престъпност, а ние знаем в какво състояние е в момента Македония. Тресе се от корупционни скандали, незаконно подслушване, протести. Груевски беше в Европарламента миналата седмица и той каза, че едва ли не Македония процъфтява и няма никакъв проблем с протестиращите. Едва ли не големият проблем на Македония е присъствието на лидера на ПЕС Сергей Станишев на митинга на опозицията. Така че аз не смятам, че България трябва да гони румънския модел, още по-малко македонския, където и в двата случая идеолог е г-жа Маковей. Ясно трябва да вървим по собствения си път. И когато говорим за съдебна реформа, трябва да кажем първо, че ние не искаме да България да бъде сочена с пръст като изключение от останалите държави-членки. И това Министерството на правосъдието ясно трябва да го заяви, защото на изслушванията на практика заместник-министърката на правосъдието взе позиция, че трябва да остане механизмът. Това не е добре за България, не е добре за борбата ни за приемане в Шенген, не е добре и за имиджа на страната ни в ЕС. Ние не сме втора ръка европейци, ние сме равноправни. Въвеждаме реформи в системите така, както го прави цяла Европа. Корупцията в България не е по-голям проблем, отколкото в коя и да е европейска държава.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО) Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО)
ново
Днес: 3
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК