"Газпром" подсети Киев за $882 млн. дългове за доставки на синьо гориво
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Очакваното на срещата на върха на Европейския съюз във Вилнюс приемане на Украйна за асоцииран член вече води до негативи за ЕС - континетът трябва да се готви за поредна газова криза.
Както на няколко пъти писа агенция ПИК, очакваното подписване за асоциирано членство с ЕС донесе на бившите съветски републики Украйна и Молдова неприятности на изток - Русия спира вноса на украинския шоколад и молдовските вина.
"Вероятността за нова газова война между Русия и Украйна стана по-голяма във вторник, след като руският държавен енергиен гигант „Газпром” изрази недоволството си от неуредените дългове на Киев в размер на 882 милиона долара и поиска бързото им връщане", пише по темата авторитетният британски вестник The Guardian („Гардиън”).
Важното е да се отбележи, че става дума за задължения само за август месец на 2013 г. - Украйна е най-големият потребител на руски газ. След като станат известни и задълженията за септември и октомври, украинската държавна компания "Нафтогаз" има сериозна опасност да бъде отново притисната да си плати в кратки срокове. При подобни проблеми с плащанията обикновено се стигаше до газови войни между Москва и Киев (2006 и 2009 г.).
Опасенията на „Газпром” бяха изразени от президента му Алексей Милер само месец преди очакваното подписване на споразумението между Украйна и ЕС за асоцииране, което разгневи Кремъл. Проблемът бил, че президентът на Украйна Виктор Янукович до последно е "мотаел" колегите си от Русия (Владимир Путин), Беларус (Александър Лукашенко) и Казахстан (Нурсултан Назарбаев) относно влизането в Митническия им съюз. Елитът в Киев обаче предпочете интеграцията в ЕС и паралелното влизане в съюз с най-богатите бивши съветски страни бе блокиран по предложение на руския държавен глава.
Това развитие на ситуацията събужда спомените от 2006 и 2009 г., когато Русия спря доставките на природен газ за Украйна и по този начин спорът помежду им остави много европейски държави без енергийни ресурси в средата на зимата. Сред най-пострадалите от газовата криза от 2009 г. беше България, която използва природния газ за нуждите на топлофикациите.