ГОРЕЩО
ГОРЕЩО В ПИК! Плъзна слух, че телефонът на Алексей Петров е разкодиран - ето каква е истината
ЕКСКЛУЗИВНО В ПИК TV! Диана Дамянова с екшън коментар за президентските избори и мераците на Кандев и Христанов: Йотова ще е на балотаж с голяма преднина, ако бъде подкрепена от Радев (ВИДЕО)
САМО В ПИК TV! Петър Кичашки с топ анализ какво ще се случи след мирното споразумение между САЩ и Иран. До края на годината Тръмп ще свали картите на Путин и за Украйна (ВИДЕО)
СТУПОР НА "ПОЗИТАНО" 20: Тайният план на Радев разтресе БСП
Докато МВР министърът пише статуси във Фейсбук и обикаля медиите - ръст в броя на жертвите на пътя
От ЕС искат да се спазват стандартите в местата за лишените от свобода
Сериозни проблеми в затворите в Бургас и Варна и неадекватно поведение на българските власти са описани в доклад на Комитета за предотвратяване на изтезанията и нечовешкото или унизително отнасяне или наказание към Съвета на Европа. Това съобщиха от Българския хелзинкски комитет. Пренаселеността продължава да бъде належащ проблем в българската наказателна система, твърдят наблюдатели на комитета, посетили България през май 2012 г. Материалните условия в затворите в Бургас и Варна според тях не са приемливи. От правосъдното министерство са уверили, че някои затвори, включително Бургас и Варна, ще претърпят частичен или пълен ремонт, но се оплакали от липса на финансови ресурси. В Бургаския затвор делегацията чула много оплаквания за физическо малтретиране от страна на персонала. Наблюдателите видели "скорошни натъртвания и ожулвания, съответстващи на твърденията за малтретиране". В един от случаите, кадри от видеонаблюдението, гледани от делегацията, потвърдили обвиненията на един затворник за нападение от надзирател. По случаите се води разследване, а двама служители от персонала, включително и директорът на затвора, са уволнени. Делегацията е получила и сигнали за корупция и препоръчва да се направи разследване по тях. В един от случаите, в Бургас, данните са се потвърдили и служител на затвора е бил уволнен. Проблематично е и предоставянето на здравни грижи в затворите поради силен недостиг на персонал и ресурси, пише още в доклада. От комитета препоръчват Министерството на здравеопазването да поеме по-активна роля в надзора на стандартите за грижа в местата за лишаване от свобода.препоръчано


