ЕДИНСТВЕНО В ПИК! Познавачът на ДПС Илхан Андай: "Доган остава на върха завинаги, Пеевски ще е на второто стъпало. Карадайъ прекали със софрите и гуляите, но не е предател!" Задава ли се нова либерална партия
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Журналистът и познавач на процесите в ДПС Илхан Андай разкри пред ПИК какво се крие в сюжета с оставката на досегашния оперативен лидер в партията Мустафа Карадайъ и дали той е поредната отсвирена мъжка секретарка на Сокола.
Геополитика, лично противоборство или пари стоят зад лансирането на Делян Пеевски, кой ще е новият баш във формата и възможна ли е появата на нова либерална партия в България, анализира Андай.
- Г-н Андай, в ДПС, както знаем, нищо не е случайно. Какво да прочетем в сюжета с оставката на Мустафа Карадайъ – чуха се какви ли не неща: пета колона, противопоставяне по оста изток-запад, евроатлантизъм, пантюркизъм, мъжка секретарка, къде от всичко това е рационалното зърно, истината?
- ДПС определено провежда чистка. Подрежда си двора. И би било чудесно това да се случи и при потенциалните партньори ГЕРБ и ПП. И ако те го сторят, примерно един Кирил Петков, представете си какво огромно мнозинство ще има в парламента, който ще има мощна подкрепа и отвън, и отвътре. Конкретно за Карадайъ – него не можем да го заподозрем като пета колона и не можем да го наречем предател спрямо България и Доган. Карадайъ стартира отлично, но във втория мандат, през втората му половина, се оказа, че тази тежест вече е непосилна за него, огъна се и правеше груби грешки.
- Затова ли беше пожеланието прокоба от рождения ден на Карадайъ през май, в което Доган казва: "Пожелавам ти да намериш мярата на личното и партийното с националното и европейското политическо здраве"?
- Явно нещо организационно куцаше в ДПС. Не си изпълняваха изборните норми, колкото и да се биеха в гърдите, че имат еди-колко си депутати. Даже тези гласове не им позволяваха да бъдат със самочувствие по времето на преговорите за съставяне на правителство. Не беше изчистен сатанизираният образ на ДПС. Не се работеше достатъчно с изселническите общности, където ДПС има огромен резерв. При една нормална кампания само гласовете от Турция стигат за едни 4-5 процента, на терена на гурбетчиите пък, където имат десетки хиляди хора от смесените райони, работата беше нулева.
- Това май съвсем се вписва във формулата за „политическото здраве“?
- Спомнете си сбирките, които Карадайъ правеше. Сбирки и по време на кампании в регионите. След официалната част ситуацията се опорочаваше и това неформално събиране по ресторанти продължаваше до зори. Всичко това стигна до Доган, а той е доказал през годините, че го мрази това нещо. По специални поводи, Коледа, той си позволяваше да го прави веднъж годишно. А и тогава винаги имаше някакви послания. Оздравително беше.
Докато при Карадайъ тази тежест вече не е за него, барабар с екипа му. Ахмедов, знаете, си отиде. Ще си отидат и други къде преди конференцията, къде след нея. Но това е шансът на ДПС. В противен случай, ако не се случи, те ще си поддържат едни 300-350 хиляди гласа, които на база на избирателната пасивност в България що-годе нарежда картите, но рано или късно тази активност ще спихне, ще се появят други субекти и при висока избирателна активност, както се поставя за цел участие във властта, ще се окаже, че ДПС просто ще трябва да оцелява.
И понеже казвате „пета колона“, ако опцията ДОСТ беше успяла, бъдете сигурни, че днес нямаше да си говорим нито за Карадайъ, нито за ДПС, защото едни 20 000 гласа не им достигнаха тогава на сателитната партията на управляващата партия в Турция и още тогава щеше да има участие на ДОСТ в правителството на ГЕРБ и смятайте с механизмите на властта и с едни невидими опции ДПС постепенно щеше да отшуми и да бъде занулена като партия.
- А колко сериозна е тезата за конкуренцията между Хасан Азис, който меко казано странно бе оттеглен след няколко успешни мандата като кмет на Кърджали, и Карадайъ още от студентските им години, младежкото ДПС, академичната младеж?
- Азис и Карадайъ идват в ДПС пакетно. Моята прогноза е и че пакетно ще си отидат. Хасан Азис с два-три месеца закъснение – до конференцията. Безспорно е че съревнование, конкуренция между двамата имаше, но Хасан Азис беше в провинцията и Карадайъ съумява да елиминира сочения за младежки лидер от Доган Азис. Но те и на различна основа стартират в партията. Всичко това дава предимство на Карадайъ, но той продължава ревностно да следи Хасан Азис, за да не се окаже в един момент реален кандидат за неговото място.
За съжаление, това е таванът им в партията. Карадайъ си отива като председател, Хасан Азис е стигнал до зам.-председател и няма никакви податки да стане председател. Твърденията за противното в медиите е от непознаване на случващото се в ДПС. Хасан Азис определено няма никакви шансове да бъде следващият председател на ДПС.
- Лансирана от Осман Октай беше версията, че зад смяната на лидера стои икономическа ситуация, защото Доган е осъден и дължи 36 милиона като собственик на ТЕЦ „Варна“ на „Булгаргаз“. Карадайъ не можел да му осигури тези пари и затова изгряла звездата на Делян Пеевски, който пък можел. Колко достоверно е това, кореспондира ли с истината?
- Осман Октай може би иска да внуши, че в ДПС винаги така се е работило – лидерът осигурява някакви пари, което звучи несериозно. Ако говорим за сериозен бизнес и тези, които стоят зад този бизнес, са достатъчно сериозни бизнесмени, няма как да правят по-сложната схема през политиката и влизане във властта, което е много несигурно, за да чистят някакви заеми и вземания. Това звучи ефектно за пред публика, която реагира като настъпана, още когато чуе абревиатурата ДПС.
- Казвате, че Хасан Азис няма никакви шансове за лидерския пост. При това положение аз се сещам на първо четене за още две имена – Пеевски и евродепутата Илхан Кючюк, ще подскажете ли друго или…
- Аз смятам, че Доган ще си стои най-горе на стъпалото, на второто стъпало ще е Пеевски, след това за третото стъпало ще има страшно много бачкащи хора, независимо какъв формат ще изберат на конференцията – един председател, двама съпредседатели, дали ще се казва Пеевски или някакво друго име ще посочат, но за мен Пеевски е фаворит.
Следете след 17 декември, когато започнат конференциите по региони, номинациите на структурите. Оттам ще стане ясно кой ще стане следващият председател от февруари 2024 година. Доган си остава на върха завинаги, той създаде партията и тя изпълни основната си цел. Самият той казваше, че ще дойде ден той да я закрие. Ако е дошъл този момент, на национална конференция може да се появи новата либерална партия в България, защото и сега ДПС стои много стабилно в Брюксел.